Yaşam

Aşılamada ilk aşamada sona gelindi

Sağlık Bakanlığınca belirlenen 'Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi'ne göre, 14 Ocak'ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları devam ediyor.


Yao Kadınları Güçlü ve Upuzun Saçlarının Sırrını Verdi

Çinli kadınlar kusursuz ciltleri ve parlak saçları ile dikkat çeker. Güçlü ve sağlıklı saçlarının sırrı eski Çin köylerinden geliyor. “Uzun saç köyü” olarak da bilinen köyde yaşayan Yao kadınları, uzun ve parlak saçlarıyla ünlü. Bu bölgede yaşayan kadınların çoğu 2 metreden uzun saçlara sahip.


Araştırma: Covid-19'un gençlerin akıl sağlığı üzerinde yıkıcı etkisi oldu

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, gençlerin akıl sağlığı üzerinde "yıkıcı etkisi" olduğunu ortaya koydu.


Prof. Dr. Durmuş Kaya koronavirüse yenildi

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Durmuş Kaya (51), koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.


14.14 Ne Demek? 14.14 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Saate baktığınızda tesadüfen çift şeklinde görmeniz bazı anlamlara yorumlanmaktadır. Çift saatler tarih boyunca pek çok kişi tarafından aşka ve güzele yorumlanmıştır. Saat 14:14'ü gösterdiğinde denk gelmişseniz, anlamlarını sizin için derledik.


Arı poleni nasıl kullanılır ve faydaları neler? Çocuklar için kullanım kılavuzu


Aspir yağı faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Aspir yağı nerede bulunur, nasıl alınır?


11.11 Ne Demek? 11.11 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Tesadüfen denk geldiğimiz çift saatlerin anlamı bize zamanın dışında bazı bilgiler ve işaretler verebilir. Akrep ve yelkovan saat 11:11'i gösterdiğinde anlamı olumlu olaylara işaret ediyor. Peki, saat 11.11 neye işaret eder? İşte, tüm detaylar.


Uzmanlardan, Yeni Akit yazarı Dilipak’a yanıt: Aşı karşıtlığının bilimsel bir temeli yok; her tür komplo teorisi, ‘şizofrenik yaklaşım’ olur


İşte koronavirüsün gerçek fotoğrafı

Viyanalı bilim insanları, koronavirüsü ilk kez fotoğraflamayı başardı. Bunun için Pekinden gelen verileri kullanan araştırmacılar, virüsü yeni bir yöntem kullanarak görünür hale getirdiler. Yöntem, gelecekte biyolojik verilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde analiz edilmesi için de kullanılacak


Karaciğer ve bağırsağı dışarıda doğan Miray bebek taburcu oldu

Mersin'de, anne karnındayken karaciğer ve bağırsağı dışarıda olduğu tespit edilen bebek, doğumun ardından gerçekleşen ameliyatla sağlığına kavuştu. Çocuk Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Arman Api, 'Bebeği doğduğu gün operasyona aldık. Bağırsaklarını ve karaciğerini karın içerisine yerleştirdik. 1 haftalık yoğun bakım sürecinin ardından taburcu ettik.' dedi.


Soğuk Havalarda Portakal Suyu İçin! Bakın Nasıl fayda Sağlıyor...

Havaların soğuması, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının artmasına yol açıyor. Uzmanlar hastalıktan korunmak ve vücut direncini artırmak için, içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan portakal suyunun içilmesini öneriyor. Prof. Dr. Neriman İnanç, anlatıyor...


Kar soğuğu kalp krizini tetikleyebilir


Cumhurbaşkanı Erdoğandan aşı mesajı


Her vatandaş için özel olarak oluşturulan karekod ile aşılar 'kişiselleştiriliyor'

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Ocak Perşembe günü başlatılan aşı uygulamasında ilk hafta geride kalırken, toplam aşılanan sağlık çalışanı sayısı 1 milyona yaklaştı. Her vatandaş için özel olarak oluşturulan karekod uygulaması sayesinde aşılar kişiye özel olarak tahsis edilirken, aşılanan sayısı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu üzerinden anlık olarak takip ediliyor.


Kabuklu Yemişler Bunama Riskini Azaltıyor!

Kırklı yaşlardan itibaren düzenli kabuklu yemiş tüketerek yaşlılıkta bunama riskinin azaltılabileceği belirtildi.


Kaç sağlık çalışanı aşı oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Sağlık çalışanlarımızdan 830 bin kişi aşının ilk dozunu oldu. Dünyadaki en hızlı uygulamalardan birini gerçekleştirdik."


Uzmanlardan 'yürüteç' uyarısı

Yürüteçlere bağlı yaralanmaların her yıl binlerce çocuğun hastanelere başvurmasına neden olduğuna işaret eden uzmanlar, 'Sanıldığının aksine yürüteçler çocuğunuzun yürümesine yardımcı olmaz. Aksine yürümeye başlamasını geciktirebilir' dedi.


13.13 Ne Demek? 13.13 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Cep telefonunuzda, tabletinizde veya dijital saatinizde elektronik saate bakarken 13:13 ayna saatiyle karşılaşırsanız, asla hafife almayın. 13.13 ne demek, 13.13 saat anlamı nedir ve ne anlama gelir sorularını cevapları ile derledik.


Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Çilek nasıl tüketilmeli?


Kimse Türkiye gibi başlamadı: Türkiye aşılamaya en hızlı başlayan ülke oldu

Dünyada corona virüse son vermek amacıyla 51 ülke Covid-19 aşısı uygulamaya başladı. 14 Ocak itibarıyla corona virüs aşılarını uygulamaya başlayan Türkiye, dünya genelinde aşılamaya en hızlı giriş yapan ülke oldu. Dört gün içerisinde 833 bin 610 kişiye aşı uygulanırken bu rakama ABD 9 günde, İngiltere ise 20 günde ulaştı. Türkiye uygulanan 833 bin aşı ile en çok aşı uygulanan onuncu ülke oldu. Hazırlayan: Akın Murteza / ntv.com.tr


90 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı


103 yaşındaki kadın Covid-19 aşısı oldu

Denizlinin Tavas ilçesinde yaşayan 8 çocuk, 30 torun sahibi 103 yaşındaki Rukiye Palaya CoronaVac aşısının ilk dozu uygulandı


Sleeve Gastrektomi İle Zayıflama Nasıl Olur?

Son yıllarda, obezite hastalığının görülme sıklığının da artması ile obezite cerrahilerine talep giderek yükseliyor. Farklı türlere sahip olan ve farklı değişimlerin gerçekleşmesini sağlayan obezite cerrahileri içerisinde ise en çok tercih edilen sleeve gastrektomi olarak da bilinen tüp mide ameliyatı oluyor. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Murat Aynacı en çok tercih edilen bu operasyon hakkında merak edilenleri anlattı.


Eti Yıkamak Doğru mu? Uzmanından İlginç Açıklamalar...

Tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, eti pişirmeden önce yıkamak. Geçmişte rastlanılan et kesim şartlarının günümüzdeki teknolojilerle kıyaslanmayacak kadar ilkel şartlarda olmasına ve etin kesim esnasında toz, kıl ve tüy gibi maddelerle temas etmesine dayalı algı, eti yıkamanın temelini meydana getiriyor. Tüketicilerin eti yıkamak için farklı yöntemler kullandığını belirten Dr. İlkay Gök, yıkanan etin, bakteriyel...


Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz ön yüzeyindeki kornea tabakasının yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede gözdeki kırma kusurları tedavi edilebilmektedir. Op. Dr. Şeyda Atabay, kontakt lensin göz kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak geliştirilmiş ince saydam mercek olduğunu belirterek bilinçsiz lens kullanımına karşı uyarılarda bulundu.


Sağlık çalışanları için önemli gelişme: 81 ile gönderildi

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına getirdiği izin ve emeklilik işlemleri gibi kısıtlamalar kaldırıldı.


Kısa zamanda büyük başarı: Türkiye çok sayıda ülkeyi geride bıraktı

Türkiye'nin, koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı.


Koronavirüs Gıdalardan Bulaşıyor mu? Yeni Tespitler Çok Şaşırttı!

Prof. Dr. Işıl Var, Çin'de bir fabrikada dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edilmesinin, Covid-19'un gıdalarda bir süre kalabildiğinin göstergesi olduğunu ve bu gıdalardan insana da bulaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Var, “Eğer dondurulmuşlarda bu çıktıysa büyük bir ihtimalle gıdalarda bir süreliğine kaldığı söz konusudur” dedi.


Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı açıklandı

Son dakika... Türkiyede son 24 saatte 168 bin 894 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 435 kişinin testi pozitif çıktı, 159 kişi hayatını kaybetti.


Covid-19'un tetiklediği hastalık: Misofobi! Peki nasıl ortaya çıkıyor?

Covid-19 pandemisi birçok kaygı ve endişeyi de tetikliyor, artırıyor. Bunlardan biri de, kişinin mikrop bulaşması endişesiyle hayatını olumsuz yönde etkileyecek düzeyde önlem alması olarak tanımlanan, misofobi! Özellikle obsesif kompulsif bozukluğu bulunan kişilerde daha sık rastlanan bu durum, kişinin korku ve kaygı düzeyini kontrol edememesi nedeniyle hayat kalitesini ciddi boyutta düşürebiliyor.


Kovid-19 aşısı yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti

Türkiye'de, Kovid-19'la mücadele kapsamında birinci doz aşı yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti.


Kedilerin otizmli çocuklar üzerinde olumlu etkisine rastlandı

Uzmanlar, 6 ila 14 yaşlarındaki otizmli çocukları olan 11 aileden kedi sahiplenmelerini istedi ve bu çocukları 18 hafta boyunca izledi. Çalışmada kedi beslemenin, otizmli çocuklarda hiperaktivite, dikkatsizlik, zorbalık ve yansıtma gibi davranış problemlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu izlendi


Korkutan araştırma! Covid-19u atlatanların üçte biri...


Akciğerleri güçlendiren en etkili besinler! Uzman isim tek tek sıraladı

Koronavirüs'ün akciğerde yarattığı etki, solunum almayı zorlaştırıyor. Bu nedenle de akciğer sağlığını koruyacak şekilde beslenmek önemli hale geldi. Diyetisyen Derya Zünbülcan, bu dönemde sarımsak, avokado, zencefil, elma, lahana, zeytinyağı ve yoğurt gibi akciğeri temizleyen besinleri sıkça tüketerek, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.


Gıda ürünlerindeki koronavirüs tehlikesi


Corona virüs geçirenlerin üçte biri taburcu edildikten sonraki ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı


Covid-19'la ilgili kritik uyarı: Gıdada bulundu, insana bulaşmaması söz konusu olamaz!

Prof. Dr. Işıl Var, Çin'de bir fabrikada dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edilmesinin, Covid-19'un gıdalarda bir süre kalabildiğinin göstergesi olduğunu ve bu gıdalardan insana da bulaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Var, “Eğer dondurulmuşlarda bu çıktıysa büyük bir ihtimalle gıdalarda bir süreliğine kaldığı söz konusudur” dedi.


Sindirimi kolaylaştırıyor, vücutta ödem bırakmıyor!

Son zamanlarda oldukça rağbet gören altın otu birçok faydasıyla öne çıkıyor. Altın otuyla ilgili bilgi veren Diyetisyen Berna Göbeloğlu, “Doğadan gelen sağlık altın otu, özellikle bu dönemlerde çok fazla evde kaldığımız için kabızlık problemi yaşayan bireylerde sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Mide ve bağırsak dostu” dedi.


Huzurevleri ve bakımevlerinde aşılanma başladı

Türkiye'de Kovid-19 ile mücadele kapsamında huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına başlandı.


17 bin kişi incelendi: Kabuklu yemiş tüketmek bunama riskini azaltıyor

Kırklı yaşlardan itibaren düzenli kabuklu yemiş tüketerek yaşlılıkta bunama riskinin azaltılabileceği belirtildi. Araştırmada, haftada bir kez kabuklu yemiş yiyenlerin bile 60 yaşından sonra beyinsel işlev bozukluğuna sahip olma ihtimallerinin yüzde 19 azaldığı tespit edildi.


BioNTech ve Pfizer'in AB ile yaptığı aşı satış sözleşmesi açıklanacak

Pfizer ile BioNTech şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) ile yeni tip koronaviraüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının satışı için yaptıkları sözleşmenin açıklanacağı bildirildi.


Türk mühendislerin geliştirdiği koronavirüs kitine talep yağıyor! Dünyanın en hızlılarından

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren mühendislerce geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisini yarım saate düşüren ve yüzde 97 güvenilir sonuç veren PCR tanı kiti, ani yoğunlukların yaşandığı bölgelerde hızlı kurulum ve pratikliği dolayısıyla yurt dışından büyük talep görmeye başladı. 30 dakika içerisinde reaksiyon süresinin tamamlandığı n-FasT tanı kiti, bu özelliği ile dünyanın en hızlı PCR kitleri arasında yerini aldı.


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: 2022'de rahatlayacağız

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşılamanın bu şekilde devam etmesiyle 2022 yılında toplumun rahatlayacağını, aşı çalışmalarının sonuçlarının da ortaya çıkmış olacağını belirtti.


Kadın Kanserlerinde Tek Önlenebilir Kanser

Kovid pandemisi nedeniyle kadınların hastaneye gitmekten çekindiğini ancak jinekolojik kanserlere yakalanma tehlikesinin arttığını söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, kadın kanserleri konusunda uyarılarda bulundu.


Uzmanlar Uyarıyor: Yüksek Yağlı Diyetten Kaçının!

Güçlü bir bağışıklık sistemi gittikçe önem kazanırken, yüksek yağlı diyetlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, “Vücutta en fazla mikroorganizmayı barındıran, bağırsak mikrobiyotasıdır. Mikrobiyotanın en önemli enerji kaynağı diyet ile alınan karbonhidratlardır. Diyetin prebiyotik özellik gösterebilen karbonhidratlardan zengin olması gerekmektedir” dedi.


Huzurevleri ve bakımevlerinde aşılama başlıyor

Sağlık Bakanı Koca, huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarla onların bakımından sorumlu kişiler ve 90 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağını açıkladı


Günde 1 tane tüketmeniz yeterli! Vücutta iyi gelmediği şey yok

Parlak, altın sarısı, armut biçimli ayvayı, bir sonraki sağlıklı alışveriş listenize eklemek için işte size 9 neden! Diyetisyen Kübra Alıcı Afacan ayvanın faydaları ile ilgili bilgiler verdi.


Eti pişirmeden önce sakın bunu yapmayın! Gizli tehlike, çoğu kişi bilmiyor


Koronavirüs geçirenler aşı olacak mı? Sağlık Bakanlığı cevap verdi

Sağlık Bakanlığı'ndan 'Koronavirüs geçirdim, yine de aşı yaptırmalı mıyım?' sorusuna, 'Hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak gruplarda değildir' cevabı verildi.