Sağlık & Fitness

Sindirimi kolaylaştırıyor, vücutta ödem bırakmıyor!

Son zamanlarda oldukça rağbet gören altın otu birçok faydasıyla öne çıkıyor. Altın otuyla ilgili bilgi veren Diyetisyen Berna Göbeloğlu, “Doğadan gelen sağlık altın otu, özellikle bu dönemlerde çok fazla evde kaldığımız için kabızlık problemi yaşayan bireylerde sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Mide ve bağırsak dostu” dedi.


Kimse Türkiye gibi başlamadı: Türkiye aşılamaya en hızlı başlayan ülke oldu

Dünyada corona virüse son vermek amacıyla 51 ülke Covid-19 aşısı uygulamaya başladı. 14 Ocak itibarıyla corona virüs aşılarını uygulamaya başlayan Türkiye, dünya genelinde aşılamaya en hızlı giriş yapan ülke oldu. Dört gün içerisinde 833 bin 610 kişiye aşı uygulanırken bu rakama ABD 9 günde, İngiltere ise 20 günde ulaştı. Türkiye uygulanan 833 bin aşı ile en çok aşı uygulanan onuncu ülke oldu. Hazırlayan: Akın Murteza / ntv.com.tr


Kabuklu Yemişler Bunama Riskini Azaltıyor!

Kırklı yaşlardan itibaren düzenli kabuklu yemiş tüketerek yaşlılıkta bunama riskinin azaltılabileceği belirtildi.


Bu İlaçları Bırakmak Enfeksiyon Kapma Riskini Arttırıyor

Yeni Tip Koronavirüs ( Covid -19) salgınında bazı hastalıkların ve ilaçların virüse karşı daha riskli olduğu konusunda ortaya atılan iddialar kişilerde de kafa karışıklığına neden oluyor. Öyle ki vatandaşlar virüse karşı risk oluşturduğu düşüncesi ile bazı rahatsızlıkların tedavisini doktora danışmadan bırakıyor.


Türk mühendislerin geliştirdiği koronavirüs kitine talep yağıyor! Dünyanın en hızlılarından

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren mühendislerce geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) teşhisini yarım saate düşüren ve yüzde 97 güvenilir sonuç veren PCR tanı kiti, ani yoğunlukların yaşandığı bölgelerde hızlı kurulum ve pratikliği dolayısıyla yurt dışından büyük talep görmeye başladı. 30 dakika içerisinde reaksiyon süresinin tamamlandığı n-FasT tanı kiti, bu özelliği ile dünyanın en hızlı PCR kitleri arasında yerini aldı.


Uzmanlar Uyarıyor: Yüksek Yağlı Diyetten Kaçının!

Güçlü bir bağışıklık sistemi gittikçe önem kazanırken, yüksek yağlı diyetlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, “Vücutta en fazla mikroorganizmayı barındıran, bağırsak mikrobiyotasıdır. Mikrobiyotanın en önemli enerji kaynağı diyet ile alınan karbonhidratlardır. Diyetin prebiyotik özellik gösterebilen karbonhidratlardan zengin olması gerekmektedir” dedi.


Huzurevleri ve bakımevlerinde aşılanma başladı

Türkiye'de Kovid-19 ile mücadele kapsamında huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile buradaki personelin aşılanmasına başlandı.


Araştırma: Covid-19'un gençlerin akıl sağlığı üzerinde yıkıcı etkisi oldu

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının, gençlerin akıl sağlığı üzerinde "yıkıcı etkisi" olduğunu ortaya koydu.


Rusya: Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye ile anlaşma imzaladık

Rusya: Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye ile anlaşma imzaladık


Türk doktorlardan koronavirüs hakkında yeni keşif

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin yürüttüğü çalışmayla, vücudunda helikobakter bulunan kişilerde, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) karın ağrısı, ishal gibi sindirim sistemiyle ilgili belirtilerinin daha fazla görüldüğü belirlendi.


Uzmanlardan 'yürüteç' uyarısı

Yürüteçlere bağlı yaralanmaların her yıl binlerce çocuğun hastanelere başvurmasına neden olduğuna işaret eden uzmanlar, 'Sanıldığının aksine yürüteçler çocuğunuzun yürümesine yardımcı olmaz. Aksine yürümeye başlamasını geciktirebilir' dedi.


Kar soğuğu kalp krizini tetikleyebilir


Kadın Kanserlerinde Tek Önlenebilir Kanser

Kovid pandemisi nedeniyle kadınların hastaneye gitmekten çekindiğini ancak jinekolojik kanserlere yakalanma tehlikesinin arttığını söyleyen Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, kadın kanserleri konusunda uyarılarda bulundu.


BioNTech ve Pfizer'in AB ile yaptığı aşı satış sözleşmesi açıklanacak

Pfizer ile BioNTech şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) ile yeni tip koronaviraüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının satışı için yaptıkları sözleşmenin açıklanacağı bildirildi.


Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı açıklandı

Son dakika... Türkiyede son 24 saatte 168 bin 894 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 435 kişinin testi pozitif çıktı, 159 kişi hayatını kaybetti.


Eti Yıkamak Doğru mu? Uzmanından İlginç Açıklamalar...

Tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, eti pişirmeden önce yıkamak. Geçmişte rastlanılan et kesim şartlarının günümüzdeki teknolojilerle kıyaslanmayacak kadar ilkel şartlarda olmasına ve etin kesim esnasında toz, kıl ve tüy gibi maddelerle temas etmesine dayalı algı, eti yıkamanın temelini meydana getiriyor. Tüketicilerin eti yıkamak için farklı yöntemler kullandığını belirten Dr. İlkay Gök, yıkanan etin, bakteriyel...


Türk kahvesinin faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Türk kahvesi nasıl tüketilmeli?


Zeytin yaprağı çayındaki gizli tehlike


Koronavirüs geçirenler aşı olacak mı? Sağlık Bakanlığı cevap verdi

Sağlık Bakanlığı'ndan 'Koronavirüs geçirdim, yine de aşı yaptırmalı mıyım?' sorusuna, 'Hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak gruplarda değildir' cevabı verildi.


11.11 Ne Demek? 11.11 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Tesadüfen denk geldiğimiz çift saatlerin anlamı bize zamanın dışında bazı bilgiler ve işaretler verebilir. Akrep ve yelkovan saat 11:11'i gösterdiğinde anlamı olumlu olaylara işaret ediyor. Peki, saat 11.11 neye işaret eder? İşte, tüm detaylar.


Kedilerin otizmli çocuklar üzerinde olumlu etkisine rastlandı

Uzmanlar, 6 ila 14 yaşlarındaki otizmli çocukları olan 11 aileden kedi sahiplenmelerini istedi ve bu çocukları 18 hafta boyunca izledi. Çalışmada kedi beslemenin, otizmli çocuklarda hiperaktivite, dikkatsizlik, zorbalık ve yansıtma gibi davranış problemlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu izlendi


Gıda ürünlerindeki koronavirüs tehlikesi


Sağlık çalışanları için önemli gelişme: 81 ile gönderildi

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına getirdiği izin ve emeklilik işlemleri gibi kısıtlamalar kaldırıldı.


Cinsiyet değiştirmek isteyen kadına \"260 kiloluk\" engel

Cinsiyet değiştirmek isteyen kadına \"260 kiloluk\" engel


Aspir yağı faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Aspir yağı nerede bulunur, nasıl alınır?


GSS ve Bağ-Kur prim borçluları yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek


Eti pişirmeden önce sakın bunu yapmayın! Gizli tehlike, çoğu kişi bilmiyor


Koronavirüs aşılarının başarısı, kanser ve HIV aşısı için umut oldu

Koronavirüs aşılarının başarısı, kanser ve HIV aşısı için umut oldu


103 yaşındaki kadın Covid-19 aşısı oldu

Denizlinin Tavas ilçesinde yaşayan 8 çocuk, 30 torun sahibi 103 yaşındaki Rukiye Palaya CoronaVac aşısının ilk dozu uygulandı


90 yaş üzeri vatandaşlar evlerinde aşılanmaya başlandı


Koronavirüs Gıdalardan Bulaşıyor mu? Yeni Tespitler Çok Şaşırttı!

Prof. Dr. Işıl Var, Çin'de bir fabrikada dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edilmesinin, Covid-19'un gıdalarda bir süre kalabildiğinin göstergesi olduğunu ve bu gıdalardan insana da bulaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Var, “Eğer dondurulmuşlarda bu çıktıysa büyük bir ihtimalle gıdalarda bir süreliğine kaldığı söz konusudur” dedi.


17 bin kişi incelendi: Kabuklu yemiş tüketmek bunama riskini azaltıyor

Kırklı yaşlardan itibaren düzenli kabuklu yemiş tüketerek yaşlılıkta bunama riskinin azaltılabileceği belirtildi. Araştırmada, haftada bir kez kabuklu yemiş yiyenlerin bile 60 yaşından sonra beyinsel işlev bozukluğuna sahip olma ihtimallerinin yüzde 19 azaldığı tespit edildi.


Kovid-19 aşısı yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti

Türkiye'de, Kovid-19'la mücadele kapsamında birinci doz aşı yaptıranların sayısı 1 milyonu geçti.


Covid-19'la ilgili kritik uyarı: Gıdada bulundu, insana bulaşmaması söz konusu olamaz!

Prof. Dr. Işıl Var, Çin'de bir fabrikada dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edilmesinin, Covid-19'un gıdalarda bir süre kalabildiğinin göstergesi olduğunu ve bu gıdalardan insana da bulaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Var, “Eğer dondurulmuşlarda bu çıktıysa büyük bir ihtimalle gıdalarda bir süreliğine kaldığı söz konusudur” dedi.


Pandemi sürecinde oluşan ağrılarla başa çıkma yollarını uzmanı anlattı

Pandemi sürecinde insanların evde hareketsiz kaldığını belirten uzmanlar, bu durumun beraberinde getirdiği bel ve sırt ağrılarına yönelik önemli tavsiyeler verdi.


İşte koronavirüsün gerçek fotoğrafı

Viyanalı bilim insanları, koronavirüsü ilk kez fotoğraflamayı başardı. Bunun için Pekinden gelen verileri kullanan araştırmacılar, virüsü yeni bir yöntem kullanarak görünür hale getirdiler. Yöntem, gelecekte biyolojik verilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde analiz edilmesi için de kullanılacak


Arı poleni nasıl kullanılır ve faydaları neler? Çocuklar için kullanım kılavuzu


13.13 Ne Demek? 13.13 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Cep telefonunuzda, tabletinizde veya dijital saatinizde elektronik saate bakarken 13:13 ayna saatiyle karşılaşırsanız, asla hafife almayın. 13.13 ne demek, 13.13 saat anlamı nedir ve ne anlama gelir sorularını cevapları ile derledik.


Sevindiren haber! 4 ila 6 ay içerisinde...

Sevindiren haber! 4 ila 6 ay içerisinde...


Yao Kadınları Güçlü ve Upuzun Saçlarının Sırrını Verdi

Çinli kadınlar kusursuz ciltleri ve parlak saçları ile dikkat çeker. Güçlü ve sağlıklı saçlarının sırrı eski Çin köylerinden geliyor. “Uzun saç köyü” olarak da bilinen köyde yaşayan Yao kadınları, uzun ve parlak saçlarıyla ünlü. Bu bölgede yaşayan kadınların çoğu 2 metreden uzun saçlara sahip.


Cumhurbaşkanı Erdoğandan aşı mesajı


Soğuk Havalarda Portakal Suyu İçin! Bakın Nasıl fayda Sağlıyor...

Havaların soğuması, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının artmasına yol açıyor. Uzmanlar hastalıktan korunmak ve vücut direncini artırmak için, içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan portakal suyunun içilmesini öneriyor. Prof. Dr. Neriman İnanç, anlatıyor...


Günde 1 tane tüketmeniz yeterli! Vücutta iyi gelmediği şey yok

Parlak, altın sarısı, armut biçimli ayvayı, bir sonraki sağlıklı alışveriş listenize eklemek için işte size 9 neden! Diyetisyen Kübra Alıcı Afacan ayvanın faydaları ile ilgili bilgiler verdi.


14.14 Ne Demek? 14.14 Saat Anlamı Nedir Ve Ne Anlama Gelir?

Saate baktığınızda tesadüfen çift şeklinde görmeniz bazı anlamlara yorumlanmaktadır. Çift saatler tarih boyunca pek çok kişi tarafından aşka ve güzele yorumlanmıştır. Saat 14:14'ü gösterdiğinde denk gelmişseniz, anlamlarını sizin için derledik.


Uzmanlar açıkladı: 4 ila 6 ayda toplumun ciddi kesimi bağışık kazanacak

Uzmanlar, aşının pandemiyi sonlandırabilecek en önemli ajan olduğunu belirterek, 'Riskli bireylerin tamamen aşılandığını göz önünde bulundurursak, 4 ila 6 ay içerisinde toplumun ciddi kesimi bağışık hale gelecek' dedi.


Uzmanlardan, Yeni Akit yazarı Dilipak’a yanıt: Aşı karşıtlığının bilimsel bir temeli yok; her tür komplo teorisi, ‘şizofrenik yaklaşım’ olur


Her vatandaş için özel olarak oluşturulan karekod ile aşılar 'kişiselleştiriliyor'

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Ocak Perşembe günü başlatılan aşı uygulamasında ilk hafta geride kalırken, toplam aşılanan sağlık çalışanı sayısı 1 milyona yaklaştı. Her vatandaş için özel olarak oluşturulan karekod uygulaması sayesinde aşılar kişiye özel olarak tahsis edilirken, aşılanan sayısı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu üzerinden anlık olarak takip ediliyor.


Çileğin faydaları ve zararları nelerdir? Ne işe yarar? Çilek nasıl tüketilmeli?


Aşılamada ilk aşamada sona gelindi

Sağlık Bakanlığınca belirlenen 'Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi'ne göre, 14 Ocak'ta ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları devam ediyor.


Korkutan araştırma! Covid-19u atlatanların üçte biri...