100 YAşıNA KADAR YAşAMANıN SıRRı ONDA GIZLI! BUNU YIYEN UZUN YAşıYOR

Uzun yaşamak ve sağlıklı bir ömür sürmek istiyorsanız günlük alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersizler sayesinde 100 yaşına kadar yaşayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme vücudunuz için önemlidir. Bunu egzersizle desteklediğinizde ve zararlı alışkanlıklardan uzak durduğunuzda ömrünüzü uzatabilirsiniz. Özellikle bilim insanlarının yaptığı son araştırmalarda bazı besinlerin ömrü uzattığını açıkladı. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için bu önerilere kulak verin ve beslenme listenizi yenileyin.

Uzun yaşamın sırrı herkes tarafından merak ediliyor. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek için günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme programı, düzenli egzersiz, düzenli uyku ve kötü alışkanlıklardan uzak durarak uzun bir ömrün tadını çıkarabilirsiniz.

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalara göre bazı besinleri tüketen kişilerin daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Vücut sağlığınızı korumak için bu sebeple dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Bilim insanları genellikle uzun yaşamın sırrı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapar. Doğru ve dengeli beslenmeli alışkanlık haline getirerek, spor yaparak her zaman dinç kalabilirsiniz.

BOL SU İÇİN

Sağlıklı bir yaşam için bol su içmeniz önerilir. SU vücudu temizler. Vücutta ödem ve toksinlerin birikmesini engeller. Her gün 8-10 bardak su içerek bağırsaklarınızın hızlı çalışmasını sağlayabilir ve sindirim sistemini düzenleyebilirsiniz.

Su vücut için güçlü bir nem kaynağıdır. Hem sağlığı hem de cildi korur. Bu sebeple sakın su içmeyi ihmal etmeyin.

MEYVE VE SEBZELER EN BÜYÜK DOSTUNUZ

Meyve ve sebzeleri düzenli tüketmek vücut direncini artırır ve bağışıklığı adeta çelik gibi güçlü hale getirir.

Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı porsiyonlarla beslendiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitaminleri karşılayabilirsiniz. Vitamin deposu besinleri düzenli olarak tükettiğinizde vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

BAKLAGİLLERİ EKSİK ETMEYİN

Baklagiller, uzun yaşama dair her besin düzeninin temeli konumunda bulunuyor.

Baklagiller, içerdiği ortalama yüzde 21 protein, yüzde 77 karışık karbonhidratlar ve çok az yağla dünyadaki diğer ürünlerden gram başına daha fazla besine sahip. Uzun yaşayan çoğu insan, ortalama günde en az yarım bardak baklagiller tüketiyor.

ŞEKERLİ GIDALARI TÜKETMEYİN

Şeker vücut için çok zararlıdır. Bu sebeple şeker içeren gıdaları tüketmemek gerekir. Eğer tatlı tüketmeniz gerekiyorsa, özel günlerde kurabiye, şekerleme ve unlu mamuller tüketin.

Kahveye, çaya veya diğer ürünlere eklenen şekeri günde en fazla 4 çay kaşığıyla sınırlayın. İlk 5 bileşeni arasında şeker bulunan hiçbir ürünü tüketmeyin.

D VİTAMİNİ ALIN

Yaşlanmayı durdurmada D vitaminin önemli rolleri var. Ülkemizde her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var. D vitamini eksikliğini karşılamak için güneşten yararlanabilirsiniz ve D vitamini içeren besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz.

 FINDIK YİYİN

 

Vücudunuz sağlıklı yağlara ihtiyaç duyar. Kuru yemişler, iyi yağ, lif ve protein kaynaklarıdır ve bu nedenle, bazı şekerli atıştırmalıkların vereceği şeker hücumunu ve ardından daldırmayı vermeden sizi daha uzun süre tok hissettireceklerdir.

Yapılan bir araştırmada bir araştırma , en çok fındık yiyenlerin herhangi bir hastalıktan, özellikle kanser, kalp hastalığı veya solunum yolu hastalığından ölme riskinin daha düşük olduğunu bulundu.

Bu sebeple beslenme listenize mutlaka sağlıklı kuruyemişleri dahil etmeniz öneriliyor. Ara öğünlerde tüketilen 5-6 adet fındık vücut direncinizi de artırıyor.

2023-05-25T08:26:22Z dg43tfdfdgfd