BIR NARSISTLE YAşADığıNıZıN 10 KANıTı! ONLAR INSANA DüNYAYı DAR EDER

Narsist bireylerle yaşıyor olabilirsiniz. Ama birçok kişi ne kendisinin ne de muhatabının narsist olduğunu anlayamayabilir. Peki 10 maddede bir narsistin özellikleri neler?

Kendini aşırı beğenmişlik ve karşısındaki kişiyi değersiz kılma narisistlerin en tipik özelliklerinin başında gelir. Peki bir narsist başka hangi özellikleriyle anılır? İşte detaylar...

Bir narsist için beğenilmek arzusu nefes almak kadar kadar önemlidir. Övgü duymadıkları ortamdan uzaklaşmak isterler.

BİR NARSİSTİN 10 ÖZELLİĞİ

Beğenilme ihtiyacı

Narsist bireyler beğeni ve dikkat çekmek istiyor. Kushnick, bu kişilerin ilgi çekmek için bazı davranışlar sergileyebileceğini ifade etti. Bunlar arasında pahalı kıyafetler giymek ve gösterişli spor araba kullanmak gibi örnekler var. Psikoloğa göre dikkat çekme ihtiyacı narsistlerde yeterince iyi olmama ya da istenmeyen kişi haline gelme korkusunun gizlenmesini sağlıyor.

Şüphe uyandırma

Narsistler, diğer kişilerin kendinden şüphe etmesini bir silah olarak kullanıyor. Kushnick bu tür kişilerin, kendinizden şüphe etmenizi sağlamak için sizi sorgulayıp eleştireceğini belirtti. Narsistler bu sayede sizin üzerinizde güç sahibi olabiliyor.

Ünlü psikolog, 'En büyük silahları, güvensizlikleriniz ve zayıflıklarınız üzerine oynamak' dedi. Örneğin kilonuz ya da işteki performansınıza dair verdiğiniz bilgileri not alıp ileride bunu sizi küçük düşürmek için kullanabilirler.

Empati yoksunluğu

Narsistler, empati kurmadıkları için diğer kişilerle bağlantı kurmakta zorlanıyor. Karşısındakinin düşüncesi veya duygusu kendisininkine benzemiyorsa umursamıyor.

Her şeyin onlarla ilgili olması

Bir narsist, hikaye anlattığınızda veya yorum yaptığınızda bunu kendisine çevirmek için elinden geleni yapıyor. Kushnick, bu davranışın bir başka kontrol ve dikkat çekme biçimi olduğunu söyledi.

Gaslighting alışkanlığı

Karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik psikolojik manipülasyon yöntemine gaslighting deniyor.

Narsistler özellikle romantik bir ilişki içerisinde olduğu kişiyi gerçekliği sorgulamaya zorluyor. Gerçekleri çarpıtarak veya yanlış bir hikaye anlatarak gaslighting yapıyor.

Kendisini özel görme

Narsistik özellikler barındıran kişiler, özel muameleyi hak ettiklerine inanıyor. Diğerlerinden daha önemli ve daha iyi olduklarını düşünüyor.

Her zaman haklı olma

Haklı olmaya bayılan narsistler başkalarını haksız çıkarmayı seviyor. Özellikle kendilerine meydan okunduğunu veya üstte olduklarını düşündüklerinde başkalarını yargılıyor. Bu tür bir kişiyle romantik ilişkiniz varsa, kendinizi kötü hissetmenize ve her zaman haksız olduğunuz hissinize kapılmanıza yol açabilir.

Umut satma

Narsistler, karşısındakini kendisine bağlamak için hemen pek çok vaatte bulunuyor. Sizi dünyayı gezmeye ya da bir yuva kurmak gibi büyük hayallerle süslüyor. Ancak bunun ardından birdenbire ilişkiyi bitiriyor. Yani sizi kendilerine bağlamak için söylemeleri gerekenleri söyleyip gidiyor.

Hep alma ve hiç vermeme

Bir narsist tanıyorsanız, hiçbir karşılık vermeden ihtiyaçlarını giderdiğini görürsünüz. Bir narsistle ilişki kurmak bu yüzden zor olabilir. Siz duygusal destek verebilir ya da hediyeler yağdırabilirsiniz ancak karşılığında hiçbir şey alamazsınız.

2023-06-10T14:04:41Z dg43tfdfdgfd