VITAMINI KABUğUNDA GIZLI! SAKıN çöPE ATMAYıN

En sık tüketilen sebzelerden biri olan patates, zengin mineral ve vitamin içeriğine sahip. Vitamin ve mineral deposu olan bu muhteşem sebze kabuklarıyla birlikte tüketildiğinde adeta mucizeler yaratıyor. Lezzetiyle herkes tarafından sevilen patates vücut sağlığından cilt sağlığına kadar pek çok alanda fayda sağlıyor.

Patates herkes tarafından sevilerek tüketilen bir sebze. Patatesin vitamini tamamen kabuğunda gizli. Kabuğu ile birlikte pişirilen patates güçlü bir potasyum kaynağı. Patatesi kabuğu ile birlikte pişirip tükettiğinizde metebolizmanızın çok hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Patates düzenli ve kararında tüketildiğinde vücut sağlığını korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolay hasta olmanızı engeller. Patates kabukları güzelce temizlenip soyularak çay gibi demlendiğinde, mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.

Patates kabukları içerisindeki zengin lif kaynakları ile bağırsakları güzelce çalıştırır. Sindirim sistemini düzenler. Kabızlığı engeller. Bu yönüyle kolon kanserini önler, kalp hastalığı riskini azaltır, metabolizmayı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

 Organik patatesin kabuğu içerdiği potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri sayesinde kan basıncınızı doğal bir şekilde düzenlemeye yardımcı olur.

Bu özelliği ile kalbinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Patates kabukları, vücudunuzu enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyan anti-enflamatuar ve antioksidanlardan zengindir.

PATATES KABUKLARI CİLDİ YENİLER

Patates kabukları saç ve cilt bakımında da çok sık kullanılır. Patates kabukları cilt lekelerinin görünümünü hafifletir. Cilt tonunu eşitler. Özellikle göz çevresindeki koyu halkaların yok olmasına yardımcı olur. Cildi onarır, tazeler. Cildin aydınlık ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Tek yapmanız gereken, şikayetçi olduğunuz bölgeye patates kabuklarını koyup bekletmek. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

SAÇLARIN CANLI VE PARLAK GÖRÜNMESİNİ SAĞLAR

Patates kabukları saç sağlığına da destek olur. Saçların canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Saç tiplerini besler. Saçların sağlıklı uzamasına destek olur.

Patates kabukları saçlarınıza parlaklık ve ışıltı katmanıza, ayrıca saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Patates kabuğunu suda kaynatın, bu suyu kafa derinize uygulayın ve 5 - 10 dakika boyunca nazikçe masaj yapın. Normal su ile durulamadan önce 15 dakika daha bekletin.

2023-03-21T07:34:15Z dg43tfdfdgfd