Sağlık & Fitness

Trending:


“Düzenli kan bağışı, kalp ve akciğer sağlığı için faydalı”

Kan bağışının etkilerine değinen Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Başak Adaklı Aksoy, “Düzenli kan bağışçıları bir yandan insanlara yardım etmenin manevi hazzını yaşarken diğer yandan da öncesinde geçtikleri tıbbi taramalarla sağlık durumlarının kontrolünü sağlamış olurlar. Kan bağışı sayesinde kan yapan ilik hücrelerinin çalışması uyarılarak sistemdeki hücrelerin yapımı artar ve vücuttaki kan hücreleri yenilenir. Ayrıca...


Albinizmli çift farkındalık için sosyal medyada birlikte mücadele ediyor

Albinizm Derneği gönüllüsü ve sosyal medyada içerik üreticisi albinizmli çift, yaşamlarından kesitler vererek albinolara farklı bakılmaması için etkin mücadele yürütüyor.


Varlığı hayati bir önem taşıyor! Kortizolü 4 hamlede kontrol altına alın

Kortizol, stres hormonu olarak bilinir. Ancak insanlar aslında çeşitli vücut fonksiyonları ve sistemlerinde önemli bir rol oynayan bu hormon hakkında yalnızca olumsuz düşünür ve genelde kortizolden korkulur. Peki kortizol nedir ve nasıl kontrol edilir?


Psikolojik Sorunları Olan Genç, Anne ve Babasını Darbetti ve Evini Ateşe Verdi

Elazığ'da psikolojik sorunları olduğu öne sürülen İ.E., tartıştığı anne ve babasını darbedip, evin perdelerini de ateşe verdi. Polis ekiplerine pompalı tüfekle direnen İ.E., ikna çabasıyla teslim oldu. Olayla ilgili inceleme başlatılırken, gözaltına alınan İ.E.'nin emniyetteki işlemleri sürüyor.


Denize giren çocuğunuzun vücudunda bu belirti varsa ‘skolyoz’ olabilir

Uzmanlar, omurganın ‘S’ ve ‘C’ halinde eğriliğine neden olan skolyozun erken tanısında, ebeveynlerin denize giren çocuklarının vücutlarını iyi gözlemlemelerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.


Faktör V Leiden : Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı Işaretleri

Özet Kalıtsal bir kan pıhtılaşma bozukluğu. Bacakta veya akciğerlerde anormal kan pıhtılaşmasına neden olur. Belirtiler Belirti gösteren birini tanıyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin. Hiçbir belirti olmayabilir, ancak aşağıdakiler belirgin olabilir: Ayak bileği ve ayakların şişmesi, ağrı, kızarıklık, sıcaklık ile karakterize derin ven trombozu Sı...


Tedavi gördüğü hastanede resim sergisi açtı

Tedavi gördüğü hastanede resim sergisi açtı İZMİR, (DHA) - EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı koordinasyonunda, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) Danışanı Cem Şevki Özalpuk'un eserlerinden oluşan resim sergisi açıldı.EÜTF Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında tedavi gören hastalara moti...


Yaren leyleğin yavrusundan endişelendiren haber: Yeniden alındı

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bitkin düştüğü için yuvasından alınıp tedavi edildikten sonra yerine bırakılan "Yaren" leyleğin yavrusu, yaşadığı problem üzerine tekrar rehabilitasyon merkezine götürüldü. https://haberglobal.com.tr/gundem/yaren-leylegin-yavrusundan-endiselendiren-haber-yeniden-alindi-351910


Toksik nedir, toksik ilişki ne anlama gelir?

Toksik bireyler size sıklıkla, bir partner olarak onlara sahip olduğunuz için şanslı olduğunuzu, başka hiçbir erkek veya kadının sizi gerçekten istemeyeceğini söyler.


Me Fragman


Yakınlarını kaybettiği akciğer kanserini tedavinin yanı sıra yüksel moralle yendi

Zonguldak'ta yakınlarını kaybettiği akciğer kanseriyle savaşırken katıldığı yaklaşık 30 kursu başarıyla tamamlayan Elvan Kılıç, hastalığa yakalananlara eve kapanmak yerine üretmenin verdiği moralle mücadele etmelerini tavsiye etti.


Havuzda yüzmek bebeklere bedenen ve ruhen iyi geliyor

Gelişimi normal ilerleyenlerin yanı sıra çeşitli kas hastalıkları görülen bebeklere 2 aylıktan itibaren çeşitli kurslarda yüzme ve dalma eğitimleri veriliyor.


Kalp hastaları dikkat! Aşırı sıcaklar ölüme neden olabilir

Hava sıcaklıkların artması birçok hastalığa davetiye çıkarırken, Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Cihan Altın, aşırı sıcak havanın özellikle kalp hastaları için büyük bir risk olduğunu ve ölüme bile neden olabileceği uyarısında bulundu. Altın, kalp hastalarının özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmaması gerektiğini de vurguladı.


“Egzersiz ilaç gibidir, reçete edilmeli”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Garip Çimen, yaz mevsiminin gelmesiyle açık havada yapılan tempolu yürüyüş, koşma, yüzme, tenis, basketbol ve futbol gibi aktivitelerin arttığı günlerde yaşanabilecek spor yaralanmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Çimen, yüzücü omzu, tenisçi dirseği, Aşil tendiniti gibi spor yaralanmalarının yaz aylarında arttığına dikkat çekerek, “Egzersiz ilaç gibidir, belirli bir doz ve formül ile...


Bayramda aşırı et tüketimi sağlığınızı bozabilir

Gaziantep Özel Anka Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ali Bilgen, Kurban Bayramı'nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için günlük et tüketimine dikkat edilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerektiği konusunda uyardı.


Ölümden sonra bizi ne bekliyor?

Ölümün ardından neler olacağına ilişkin sorular yanıtlarını ararken, ruhun bedenle birlikte ölmediğini konu alan bir belgeselde, 100 farklı vaka incelendi ve ölümden sonra hayatın devam ettiği söylendi. Peki ölümden sonra bizi neler bekliyor?


Ses kısıklığına ellerde titreme, ateş basması, kilo kaybı eşlik ediyorsa aman dikkat: Türkiye'de her 2 kişiden birinde bu hastalık var!

Yaşamsal öneme sahip tiroid bezlerinde salgılanan tiroid hormonunun salgılanmasında yaşanabilecek düzensizlik hayati tehlikeye varan yan etkileri ortaya çıkarıyor. En sık görülen hastalıklardan biri olan tiroid nodüllerine dikkat çeken Dr. Murat Bulut Özkan, nodüllerin kontrolü ve takibinin düzenli olarak yapılması gerektiğinin önemine vurgu yaparak tiroid nodüllerinin taşıdığı en büyük riskin kanser olduğunun altını çizdi.


Karpuzun sarı alan bölgesi! Zehirliyor, midede gaz yapıyor

Karpuz en sık tüketilen yaz meyvelerinin başında geliyor. Sulu ve şekerli bir meyve olan karpuzun fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Peki karpuz tüketirken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar...


Öfke bombası olanlara 7 formül

1. DERİN NEFES ALMAK Derin nefes almak, anında sakinleşmenize yardımcı olabilir. Derin nefes alarak ve yavaşça vererek, vücudunuzun gevşemesini sağlayabilirsiniz. Bu basit yöntem, öfkenizi kontrol altına almanın ilk adımıdır. 2. KISA BİR MOLA VERİN Öfkenizi kontrol altına almakta zorlandığınız anlarda, kısa bir mola vermek faydalı olabilir. Ortamda...


İnsan beyninden bilgisayar üretildi

İsveçli bilim insanları, insan beyin dokusundan yapılmış dünyanın ‘ilk yaşayan bilgisayarı'nı üretti. Laboratuvar ortamında yetiştirilen 16 beyin hücresi kümesinden oluşan hücreler, birbirleri arasında bilgi iletişimi sağlıyor. Bilgisayarın dünyadaki enerji krizlerini çözebileceği öngörülüyor.


Diş estetiği ile daha genç bir görünüm

Dişler ve çene, genç ve güzel bir görünüm için yüzün en önemli bölgelerinden biri. Dişlerin, dudak ve yanak dokularında oluşturduğu hacim sayesinde dudakların daha dolgun, yanakların ise daha az çökük göründüğünü vurgulayan Medicana Sağlık Grubu Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. İlayda Dal, “Diş estetiği ile dudak kenarındaki çizgilerin yok olması, çene hattının belirginleştirilmesi gibi etkilerle daha genç bir görünüm sağlanabiliyor” dedi.


Bebeğinizle Sağlıklı Bir Seyahat İçin Bunlara Dikkat

Bebeklerle uzun seyahate çıkarken nelere dikkat edilmeli? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aziz Polat anlatıyor.


Bayramda kalp hastaları, risk altında

Hava sıcaklığı ve nemin arttığı yaz günleri, kalp damar hastalığı olan kişilerde sağlık risklerine yol açabiliyor. Özellikle 65 yaş üstü kişileri uyaran Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, “Aşırı sıcak; ani tansiyon düşmelerine, kalp krizi riskinde artışa, kalp yetmezliği hastalarında yetmezlik belirtilerinin kötüleşmesine yol açabilir. Bayramda beslenme ve ilaç alım düzeni de değişebiliyor. Bu nedenle kalp damar hastaları çok dikkatli olmalı” dedi.


Batı tipi beslenmek gençleri öldürüyor! Vakaların sayısı tüm dünyada arttı

Son yıllarda gençlerde kolorektal kanser vakalarının artığı (kalın bağırsak ve anüs arasındaki bölge) tespit edildi. Bilim insanları, yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük diyetlerin, sindirim sisteminde erken başlangıçlı kolorektal kanser riskini artıran değişiklikleri nasıl tetikleyebileceğini inceledi ve bakın sonuçlar nasıl herkesi şoke etti.


Muayene ettiği 7 hastası şikayet etti: Doktora 'cinsel saldırı'dan 153 yıl hapis istemi

Kentte, bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşayan T.A. adlı kadın, geçen yıl Kepez Devlet Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde uzman doktor olarak 5 yıldır görev yapan Ahmet Taner C.'ye muayene oldu. T.A., muayene sırasında doktor C. kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla önce Kepez Devlet Hastanesi yönetimine şikayetçi oldu, ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın durumu Sağlık Bakanlığı'na...


Tanyeli'den yürek burkan sözler: Hep veren eldim, ilk defa alan el oldum

Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören Tanyeli katıldığı programda samimi açıklamalarda bulundu. Hastalık sürecinde yakın çevresinden maddi manevi destek gördüğünü dile getiren Tanyeli, 'yıllarca ben bakarım, ben yaparım, ben yardım ederim dedim. Şimdi bu durum ağrıma gidiyor. Fakat şunu gördüm ki böyle yaparak alma verme dengesini bozmuşum. Veren el iken alan el olmak, çok fedakarlık çok iyilik çok verici olmak ve her şeyi yapabileceğine...


Banyoda durunca zehir saçıyor; Bu eşyalar nemlenince mikrop yuvasına dönüşebilir

Bazı eşyaların yeri banyo değildir. Aslında normal gibi gözükebilir ancak problem yaratabilir. Nemli bir ortamda kalan bir havlu örneğin, banyoda kaldığında zehir saçan bir mikrop yuvasına dönüşebilir.


Bayramda beslenmeye dikkat: "Et yemeklerinize baklagiller eşlik etsin"

Kurban Bayramı'nı sağlıklı ve huzurlu geçirmek için öğün dengesini kurmanın önemini vurgulayan uzmanlar, et yemeklerinin sağlıklı eşlikçisi olarak yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indekse sahip baklagilleri tavsiye ediyor.


Saat 11.00 ile 16.00 arasına dikkat! Uzmanlardan uyarı geldi

Son günlerde yüksek sıcaklıkların ülkemizde etkisini arttırdığı ifade ediliyor. Sıcaklıkların aşırı yükselmesinin sağlık açısından büyük bir risk olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Sıcakların aşırı yükselmesi sağlık için hakikaten bir risktir. Hele bunun yanında nem oranı da fazla ise risk daha da artar. Özellikle yaşlı hastalar için, bebekler için, çocuklar için, kronik hastalığı olanlar için, açık havada...


KKKA farkındalık eğitimi verildi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nevin İnce tarafından “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” farkındalık eğitimi verildi.


Yemek yerken hapşıran adamın kalın bağırsağı düştü

T24 Dış Haberler ABD'de meydana gelen olayda cerrahlar, Floridalı bir adamın güçlü bir hapşırık sonrası düşen kolonunun bir kısmını başarılı bir şekilde vücuduna geri yerleştirmeyi başardıklarını açıkladı. 63 yaşındaki adam, alışılmadık olay meydana geldiğinde eşiyle birlikte bir lokantada yemek yediğini söyledi. Vaka, American Journal of Medical C...


Aronya Erzincan’ı sevdi

Son birkaç yıl içerisinde Erzincan ürün deseninde kendine yer bulan aronya Erzincan’ı sevdi.


Gözlerimiz de ‘yaşlandı’

İçinde bulunduğumuz 21’inci yüzyıl insanlığa daha uzun ve sağlıklı bir ömür getirdi. Ancak bununla birlikte yaşlı hastalıkları da artış gösterdi. En yaygın yaşlılık hastalıklarından biri olan katarakta karşı uyaran uzmanlar, yaz aylarında gözleri güneşten korumanın önemine dikkat çekti.


Günün bu saatine dikkat: Sıcak çarpabilir! Prof. Dr. Tevfik Özlü sıcak çarpmasında en yaygın belirtileri tek tek sıraladı!

Ülkemiz sıcak hava dalgasının etkisine girdi. Aşırı sıcakların sağlık açısından büyük risk teşkil ettiğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşların saat 11.00 ile 16.00 arasında güneş çarpmasına karşı dikkatli olması gerektiğini söyledi. Peki sıcak çarpması belirtileri neler? Aşırı sıcaklardan etkilenmemek için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylar...


Uzmanı uyardı: Kurban eti yemeden önce bunlara dikkat edin!

Kurban Bayramı'nı sağlıklı geçirmenin yollarını açıklayan Prof. Dr. Esin Korkut, "İlk olarak kurban eti kesildikten hemen sonra tüketiliyor olsa da et yumuşaması için 24 saat buzdolabında dinlendirilmeli. Dinlendirilmiş et hem daha lezzetli olur hem de sindirimi kolaylaşır. Taze et buzdolabında en fazla 1 gün saklanmalıdır.Et iyi bir protein kaynağıdır fakat ekstra olarak yağ ve kolesterol de içerir. Bu yüzden kendi yağında pişirmeye özen gösterilmelidir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Et ile birlikte C vitamininden zengin salata tüketmek demir emilimini artırır. Bol su içilmeli, gazlı içecek yerine soda, ayran ve bitki çayları tercih edilmelidir" dedi.


Beslenme ve Diyet Uzmanı Güneş: "Et tüketimini 1 öğünle sınırlı tutun"

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş, "Et tüketimini sadece 1 öğün ile sınırlı tutmak, sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirmek ve yanında bol C vitamini içeren besinlerle beraber yemek etin sağlıklı bir şekilde tüketilmesine yardımcı olacaktır" dedi.


Gastrit, reflü ve ülseri olanlar dikkat! Kurban Bayramı'nda bu 3'lüden uzak durun! Sindirim sisteminizi bozabilir

Kurban Bayramında sağlık sorunu yaşamak istemiyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Uzman isimden mide rahatsızlığı olanlara et tüketimi uyarısı geldi. Yağlı, baharatlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Dr. M. Gürkan Haytaoğlu, sindirim sistemini rahatlatmak için yapmanız gerekenleri anlattı. Peki sindirim sistemini yormamak için nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli? İşte...


İşlenmiş gıdalar kronik uykusuzluğa neden oluyor

T24 Dış Haberler İşlenmiş hazır gıdaların obezite, diyabet ve kanserle olan bağlantıları bilinirken, yeni araştırmalar, gazlı içecekler ve enerji barları gibi ürünlerin de kronik uykusuzluk sorunlarına neden olduğunu ortaya çıkardı. Hazır gıdalar, renklendiriciler gibi kimyasal katkı maddeleri içerirken, vitamin ve lif bakımından düşüktür. Son araş...


Uzayda bir yıldan fazla zaman geçirmek insan vücuduna ne yapar?

T24 Dış Haberler Uzaya gerçekleştirilen en uzun yolculuk rekoru şu anda 371 gün olarak açıklandı ancak yörüngede uzun süre kalmak astronotların vücutlarını, kaslarını, beyinlerini ve hatta bağırsak bakterilerini bile değiştirtiriyor. Nasa astronotu Frank Rubio, 371 gün boyunca evi olan modüller ve güneş panelleri topluluğuna veda etti. Rubio'nun Ul...


Demansa karşı ‘yavaş dalga’

Uzmanlar, “derin uyku” da denilen yavaş dalga uykusunun, uykunun üçüncü ve dördüncü aşaması olduğunu, 20 ila 40 dakika arasında sürdüğünü belirtirken şunları söyledi: “Bu aşamada beyin dalgalarıyla kalp atışının yavaşlaması ve kan basıncının düşmesiyle dinlenme gerçekleşiyor. Derin uyku beynimizi daha fazla bilgiyi özümsemeye hazırlarken kaslarımızı, kemiklerimizi ve bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Bu yüzden beyin sağlığı için yeterli...


3 aydan uzun süren ağrı depresyona götürüyor! Aman dikkat

3 aydan uzun süren ağrının kronik ağrı sendromu olabileceğini belirten Prof. Dr. Haci Ahmet Alıcı, “Kronik ağrıda sadece ağrı yoktur. İyileşme adına umudunu kaybetmiş, çaresiz, huzursuz, sabrı ve dayanma gücü tükenmiş, ağrı hakkında kendine has tecrübeler edinmiş kısaca duygusal, psikolojik, fiziksel ve ruhsal olarak etkilenmiş bir hasta vardır artık. Bu nedenle ağrı tedavisinin etkili ve başarılı olması için daha karmaşık bir program şeklinde...


Yazın Çocuklar İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Ebeveynler çocuklarının güvenli ve sağlıklı bir yaz geçirmeleri için nelere dikkat etmeli? Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gizem Güvener’in önerilerine kulak verin.


Artvin'de 'kelebek' hastası Neşe Balcı: Yaşam bizim için çok zor

Artvin’de yaşayan 'kelebek' hastası Neşe Balcı, "Cildimiz çok hassas, kelebek denmesinin sebebi biraz da buradan geliyor. Kelebeklerin kanatlarına dokunduğumuzda elimizde kaldığı için bizim derimizde öyle. Yaşantımız çok zor, yürüyemiyoruz, duş alamıyoruz ve sosyal hayatımızı engelliyor hastalığımız ve dolayısıyla yaşam bizim için çok zor. Mucize gibi insanlarız aslında" dedi. Balcı, kentte bir cildiye doktoru olmadığından yakınan Balcı, kullandıkları kremlerin de devlet tarafından karşılanmadığını belirtti.


Mevsim normalleri üzerine çıkan sıcaklıklara karşı uyarı yapıldı

Denizli'de 3 gün boyunca 40 derecenin üstüne çıkacak hava sıcaklıklarında sıcak çarpmasına karşı uyarıda bulunan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, özellikle yaşlılar, çocuklar ve belirli hastalıkları olan kişilere en sıcak zaman olan 11 ile 16 saatleri arasında dışarı çıkmamaları tavsiye etti.


Beslenmek isteyen yavru geyiğe yardım eden maymunun görüntüleri izlenme rekoru kırdı

Makak maymunu yavru geyiğin beslenmesine böyle yardım ediyor. https://haberglobal.com.tr/gundem/beslenmek-isteyen-yavru-geyige-yardim-eden-maymunun-goruntuleri-izlenme-rekoru-kirdi-352110


Hem güneşle hem de toplumsal ayrımcılıkla mücadele eden Afrikalı albinolar

Doğuştan pigment eksikliği nedeniyle derileri ve kılları beyaz, gözleri açık renk olan albinizmli bireyler, hastalığa ilişkin toplumsal farkındalığın düşük olması nedeniyle en çok Afrika ülkelerinde insan hakları ihlallerine uğruyor.


Kanser muhafızı 4 besin, bağışıklığa tavan yaptırıyor! Mucizenin adı 'sitosterol'

Kanserle savaşan faydalı besinleri tüketmek hastalık riskini hafifleterek kanser savıcı bir etki gösterir. Bu besinler, bağışıklığı güçlendirerek bazı kanser risklerini önleyebilir. Ortak özellikleri ise içeriklerinde bulunan sitosterol maddesi, bakın ne işe yarıyormuş.


Kurban bayramında sağlığınızdan olmayın uyarısı

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Kurban bayramında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu.


Gençlerde evlilik korkusu hızla yayılıyor

Evlilik ve bağlanma ile ilgili güçlü ve ciddi bir korku durumu yaşanması olan gametofobinin, basit bir fobi olarak görülse de sonuçları bakımından yıkıcı olduğunu vurgulayan Medicana Sağlık Grubu Psikoloji Bölümü'nden Psikolog Rabia Bağcı, "Basit fobiler belli bir odağa sahiptir ancak gametofobisi olan bireylerde hiç kalıcı ilişki kuramama durumu oluşur ve bu da fobik insanların yaşamını etkiler" dedi.


Havalar ısındı kenelere dikkat

HAVALARIN ısınmasıyla yeniden görülmeye başlayan kene ısırması sonucu, son 1 haftada Gülbidin Ekberi (25), Şehri Tanrıveren (36) ve Emre Nacar (25), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.