Yoga Pilates

Trending:


Onur BAŞTÜRK Pilates aslında neydi, neye dönüştü?

Pilatesin reformer ismi verilen aletinde bir hareket var, ‘front splits’.


‘Menopoz dönemi 45-50 yaşlarında başlayabilir’

Menopozun, kadınların yumurtalık faaliyetlerinin sona ermesiyle adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi anlamına geldiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Yılmaz, “Menopoz ortalama 51 yaş civarında gerçekleşir. Menopoz öncesinde adetlerin düzensiz hale geldiği döneme ‘perimenopoz’ denir. Bu süreç de tahmini olarak 46 yaş civarında başlar” dedi.


"Dental rahatsızlık kalbinizi etkiler"

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Atıl, "Dental sağlık sistemik birçok etkiye sahiptir. Ağızda sürekli enfeksiyona yol açan durumlar söz konusu olabilir. Bu enfeksiyon bütün vücuda etki eder. Kalbinizin yanı sıra karaciğerinizi, böbreğinizi hatta beyninizi bile etkileyen sorunlara yol açabilir" dedi.


Uzmanlar uyardı! Mavi ışığa maruz kalmak çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor!

Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emir Ruşen, mavi ışığa maruz kalmanın çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğine dikkat çekerek uyarıda bulundu! Mavi ışığa maruz kalmak dikkat dağınıklığı, huzursuzluk, gerginlik gibi sağlık sorunlarına yol açıyor.


Ağzını tutan haftada 7 kilo veriyor! Sonucu gören şoka giriyor, yumurta diyeti...

Yumurta diyeti haftada 7 kilo zayıflatıyor. Bu diyette yumurta, greyfurt ve yağsız süt serbest. Peki yumurta diyeti nasıl yapılır?


Ramazanda sağlıklı beslenme için uzman tavsiyeleri!

Ramazanın yaklaşması ile pek çoğumuzda Ramazanda nasıl sağlıklı beslenmeliyim? konusu gündeme gelmeye başladı. Peki nelere dikkat etmeliyiz? İşte uzmanından tavsiyeler..


Dermatoloji Uzmanı, baharda sık görülen cilt hastalıklarına dikkat çekti!

Dermatoloji Uzmanı, bahar aylarında artış gösteren, cilt hastalıkları ile ilgili bilgiler vererek, alınacak önlemleri açıkladı. İşte sizlere bahar aylarında daha sık görülen 4 cilt hastalığı ile ilgili bilgiler ve önlemler...


Akşam yemeğini yedikten 45 dakika sonra vefat etmişti | ÇAPRAZ bulaşma riskine dikkat! Yemeğin hazırlandığı tava bile hayati bir detay

Ekim ayında doktor Kanokporn Tangsuan, Florida’da bir restoranda yediği akşam yemeğinden sonra hayatını kaybetmişti. Fındık ve süt ürünlerine alerjisi olan kadın siparişini verirken çalışanları defalarca alerjisi konusunda uyarmış ve teyit almıştı. Maalesef yemeği yedikten 45 dakika sonra hayatını kaybetti. Dava dosyasında yer alan adlı tıp raporuna göre kadın, süt ürünleri ve sert kabuklu yemişlerin neden olduğu anafilaksi nedeni ile hayatını...


Akran zorbalığına karşı aileler ne yapmalı?

Son dönemde akran zorbalığının çocuklar üzerinde yaşattığı olumsuz durumlar ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Çocukların psikolojisini olumsuz etkileyen akran zorbalığına karşı aileleri uyaran Çocuk ve Ergen Klinik Psikoloğu Ayşe Topak, bu süreçte aile ile okulun iletişiminin önemini vurguluyor. Topak akran zorbalığının sözlü olmasının yanı sıra fiziksel, duygusal veya cinsel içerikli olabileceğinin de altını çiziyor.


Nadir hastalıklardan hemofili artık evde tedavi edilebiliyor

Türkiye Hemofili Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zülfikar, nadir hastalıklardan hemofilinin tedavisi için artık hastaneye gidilmesine gerek kalmadığını ve evde kullanılacak ilaçlarla normal yaşantıya devam edebileceğini söyledi.


Ben silme işlemi hakkında önemli uyarı! Kötü huylu benler kanser riski taşıyor!!!

Hekim kontrolünde yok edilmesi gereken benler, son dönemlerde, hekim kontrolü dışında da yapılmaya başladı. Benler zararsız olarak bilinse de nadiren de olsa kötü huylu olabileceğini unutmayın. Kötü huylu benler ise kanser riski taşıyor. İşte sizlerle ben yok etme işlemi ile ilgili bilgiler....


İlkokullarda ’dikkat eksikliği ve hiperaktivite’ taraması

Samsun’da hayata geçen proje ile ilkokul 2. sınıfa giden öğrencilerde 'dikkat eksikliği ve hiperaktivite' bozukluğu olanlar tespit edilerek tedavi edilmeleri sağlanacak.


Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan viral ve bakteriyel ajanlara karşı uzmanlardan propolis önerisi

Uzmanlar, propolisin düzenli tüketiminin virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini doğal olarak desteklemede etkili olduğunu bildirdi.


Hasta kaldıran antibiyotik çorbası! Anne usulü mercimek tarifi, püf noktası kıvamının pürüzsüzlüğü

Mercimek çorbası hastalara şifa oluyor. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunan mercimek nasıl yapılır? Mercimek çorbasının püf noktaları neler? İşte yanıtı...


Canan Karatay uyardı! O besin karaciğeri yağlandırıp şekere yol açıyor!

Yapmış olduğu açıklamalarla her zaman dikkatleri üzerine çeken Canan Karatay, dünyanın en faydalı besini ile ilgili açıklama yaparak, mucize besininin faydalarını ekmeğin zararlarını açıkladı. İşte sizlerle dünyanın en faydalı o besini ile ilgili bilgiler...


Uzmanı Dr. Yılmaz: "Geçmeyen öksürük, KOAH veya kanserin habercisi olabilir"

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu öksürüğün bazen yaşamı tehdit eden önemli hastalıkların belirtisi olabileceğini bu nedenle uzun süre geçmeyen öksürük şikayetlerinde altta yatan nedenin mutlaka araştırılması gerektiğini söyledi.


Hava kirliliği kalbi vuruyor

Hava kirliliğinin dünya genelinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan önemli bir çevresel faktör olduğunu söyleyen Dr. Bülent Demir, bu faktörün kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler olayların riskini önemli ölçüde arttırdığını ifade etti.


ODTÜ'lü bilim insanları geliştirdi: Yapay zeka, Alzheimer'ı erken evrede test edebilecek

ODTÜ'lü bilim insanları, tükürükten alınan örnek üzerinden yapılan genetik testi yorumlayarak erken evre Alzheimer riskini tespit eden yapay zeka temelli teknoloji geliştirdi.yapa


Nadir hastalıklarda 'Akraba evliliği' uyarısı: "Büyük risk teşkil ediyor"

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde düzenlenen Nadir Hastalıklar Günü Sempozyumu'nda uzmanlar, hastalıklarda erken tanı ve etkileyen süreçlere dikkat çekti. Uzmanlar, akraba evliliklerinin nadir hastalıkların büyük bir etken olduğuna vurgu yaparak, risk grubunda olan hastaların akraba evliliği konusunda uyarılmasının önemini vurguladı.


Tatlı krizleriyle baş edemiyorsanız bu yöntemleri deneyin!

Şiddetli bir şekilde tatlı tüketme ihtiyacı, tatlı krizi olarak tanımlanıyor. Tatlı krizinin kandaki glukoz seviyesindeki dengesizlik sebebiyle ortaya çıktığını söyleyen Dyt. Dilara Durak, “Tatlı krizlerinin fizyolojik sebepleri de olabilir. Tatlı krizlerinin fizyolojik sebepleri genellikle biyolojik ve hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Genellikle birden fazla nedenle ilişkilidir ve bu nedenle bireysel bir yaklaşım benimsemek önemlidir”...


Karın ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede aort diseksiyonu tanısı konuldu

Çanakkale’de karın ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede aort diseksiyonu (yırtılma) tanısı konulan vatandaş, Bursa Şehir Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonla hayata tutundu. Hastayı şifaya kavuşturan Doç. Dr. Nail Kahraman, “Ani başlangıçlı bıçak saplanır tarzda çok şiddetli sırt ve karın ağrısı şikâyeti olanların en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir” dedi.


35 bin kutu ilaç bakkaldan çıktı!

35 bin kutu ilaç bakkaldan çıktı! Adana İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, eşi Hicran B.nin üzerine ilaç satış ve dağıtım şirket kuran Erdal B.nin, usulsüz yollarla temin ettiği kanser, insülin, antibiyotik ve alerji ilaçlarını, yurt içi ve dışında sattığını tespit etti. BAKKAL DÜKKANINA BASKIN DHAd...


“Elektronik sigara, akciğerlerde geri dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilir”

Sigarayı bırakmak isteyenlere alternatif olarak sunulan elektronik sigaraların zararlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Saygı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kürşat Uzun, elektronik sigaranın akciğerlerde geri dönüşü olmayan hastalıklara neden olabileceğini belirterek “Sigarayı bırakmak için bilimsel ve klasik yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. E-sigaralar şu anda sigarayı bırakmaya yardımcı olarak onaylanmamıştır”...


‘Jinekomasti, erkeklerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor’

Jinekomastinin, erkeklerde yaygın görülen bir durum olduğunu söyleyen Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kağan Bekircan, “Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun anormal büyümesine neden olan bir hormonal dengesizlik sonucu oluşur. Fiziksel ve duygusal rahatsızlığa yol açabilir. Erkeklerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir” dedi.


“Mavi Işık, uykusuzluk, yorgunluk ve dikkat dağınıklığına sebep oluyor”

Zararlı mavi ışığa maruz kalmanın uykusuzluk, yorgunluk ve dikkat dağınıklığına neden olduğunu belirten Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emir Ruşen, “Akşam ve gece geç saatlerde cep telefonu, tablet ve bilgisayarla uğraşılması halinde zararlı mavi ışıklar sirkadiyen ritim bozukluğuna neden oluyor” dedi.


Göz tansiyonu beklenmedik sonuçlara gebe olabiliyor! Uzmanlar ne tavsiye ediyor?

Göz tansiyonu son yıllarda sıklıkla görülen ve önlem alınmadığı takdirde çok daha büyük sonuçlara sebebiyet veren bir hastalık. Uzmanlar özellikle uykusuzluğun sebep olduğu göz tansiyonu için ciddi uyarılarda bulunuyorlar.


‘Sessiz katil’ pankreas kanseri alarm veriyor! 24 yaş altı kadınlarda yüzde 200 arttı! Türkiye’de durum nasıl?

Kanser son yıllarda ‘salgın’ gibi gücünü artırdı. Özellikle pankreas kanserinin genç yaşlarda görülme sıklığındaki artış endişe yaratıyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmada 1990 yılından beri 25 yaşın altındaki kadınlarda pankreas kanserine yakalananların oranı yüzde 200 arttı. Hastalığın bu kadar artmasındaki etkenler neler? Neden genç kadınları hedef alıyor? Türkiye’de görülme sıklığı nedir? Tüm bu sorulara uzmanlarla cevap aradık.


Okul çağındaki çocuklarda tokatlanmış yanak sendromuna dikkat

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Çelik Kuzeytepe, döküntüler ile başlayarak çeşitli bulaşıcı hastalıklarla karıştırılabilen beşinci hastalığın yaygınlaştığını söyleyerek, “Grip benzeri belirtilerle başlayan, ‘tokatlanmış yanak sendromu’ diğer adıyla ‘pembe yanak sendromu’ çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda görülen ‘beşinci hastalık’ değişkenlik gösteren havaların da etkisiyle yaygınlaştı. Hastalıktan korunmada temel yöntemler arasında...


Menenjit tehlikesi! Uzmanından 3 aydan küçük yenidoğanlara temas uyarısı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Murat Çağlar Erol, Türkiye'de genelde sevginin dokunularak gösterildiğini ve bunun da virüs taşınmasını kolaylaştırdığını belirterek, "Nezle ve gribin yanı sıra dudağında uçuk, cildinde enfeksiyonları olan kişiler yenidoğanlara, özellikle 3 aydan küçük bebeklere dikkatli yaklaşmalı, mümkünse enfeksiyonları ortadan kalkıncaya kadar da temas etmemelidir" dedi.


Teşhis edilmesi 7 yıl sürüyor

Türkiye’de yaklaşık 5 milyondan fazla insan nadir görülen bir hastalık ile mücadele ediyor. Nadir hastalıkların bilinen en temel sebeplerinden biri akraba evliliği. Bu nedenle Türkiye, ne yazık ki nadir hastalık cenneti olarak değerlendiriliyor. Nadir hastalığa sahip birinin doğru teşhisi alması ise yaklaşık 7 yıl sürüyor. Her yıl Şubat ayı “Nadir Hastalıklar Farkındalık Ayı” olarak kabul edilirken Şubat ayının son gününde de Nadir Hastalıklar...


Dereceli güzellerin beslenme rutini! Saç, cilt ve diş sağlığı göz kamaştırıyor

Güzel olmak her kadının hayalidir. Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz? İşte, güzelliğinize katkı sağlayacak besinler


Bu detayı bilenler yağ yakıyor! Kahvenin içerisine bir kaşık ekleyen 36 bedene düşüyor

Kahve ve tereyağı ikilisi tam bir kilo düşmanı. Bilişsel hafızayı da güçlendiren bu ikilinin faydaları merak ediliyor. Peki bağışıklığı güçlendiren bu ikilinin faydaları neler?


8 aylık hamile kadın ve bebeği hayatını kaybetti

8 aylık hamile kadın ve bebeği hayatını kaybetti Kocaelinin Gebze ilçesinde evinde baygın bulunan 8 aylık hamile kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, işten çıktıktan sonra Sultanorhan Mahallesi 1135. Sokaktaki evine gelen Furkan Y, 8 aylık hamile eşi Yaren Yyi (21) baygın buldu. Fotoğraf: AA Furkan Ynin durumu bildi...


89 yaşındaki hasta safra yolundaki taş ve çamurdan ameliyat olmadan kurtuldu

Bulantı, kusma, karın ağrısı, ve ateş yüksekliği şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran ve yapılan tetkikler sonrasında safra yolunda taş ve çamur tespit edilen 89 yaşındaki Havane Avcık, safra yolu, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tedavisinde önemli bir yeri olan ve açık cerrahi işleme gerek kalmadan uygulanan Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) yöntemiyle sağlığına kavuşturuldu.


Yaşlılar tedavi gördükleri hastanenin bahçesine fidan dikti

Mersin Şehir Hastanesinde tedavisi süren 80 yaş üstü hastalar, harnup ve turunçtan oluşan fidanları hastane bahçesinde toprakla buluşturdu.


Gökyüzü Bu Hafta İş ve Eğitim hayatlarımızda ani kararlar almamız için uyarıyor bizleri

Gökyüzü bu hafta iş ve eğitim hayatlarımızda ani kararlar almamız için uyarıyor bizleri. Başkalarının etkisi altında kalarak alınan kararlar pişmanlıklara neden olabilir dikkati elden bırakmayalım ve hafta boyunca vaatlerden çok gerçeklere odaklanılması gerekli. Sağlıkla ilgili alanlarda ise şifa enerjisini kabulde kalmalıyız. Daha sağlıklı beslenm...


Kate Middleton'ın hastalığı nedir, neden ameliyat oldu? Galler Prensesi Kate Middleton sağlık durumu nasıl?

Galler Prensesi Kate Middleton sağlık sorunlarıyla gündeme geliyor. Kate Middleton'ın hastalığı nedir ve Kate Middleton neden ameliyat oldu merak ediliyor. İnzivaya çekilen Middleton, dün Windsor kalesinde planlanan etkinliğe de katılmadı. Peki, Kate Middleton'ın hastalığı nedir, neden ameliyat oldu? Galler Prensesi Kate Middleton sağlık durumu nasıl?


“Erken yaşta görülen çikolata kisti, üreme potansiyelini tehlikeye atabilir”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kaplanoğlu, endometriozisin teorik olarak yumurtalık rezervini azaltması, karın içerisinde yapışıklıklar yaparak anatominin bozulmasının sık görülen ve üreme potansiyelini tehlikeye atan bir durum olduğunu belirterek, “Bu yüzden 10-19 yaş grubunda endometriozis tespit edildiğinde, özellikle dikkatlice yaklaşıp gelecekteki üreme potansiyelini korumaya uygun tedaviler tercih edilmelidir” dedi.


Dünya Nadir Hastalıklar günü 2024! Nadir Hastalıklar Günü nedir? Türkiye'de kaç kişide nadir hastalık var?

Nadir hastalıklar günü nedir? Nadir hastalıklar dünya genelinde yalnızca nüfusun %5'ini etkilese de, bu hastalıkların etkisi ve önemi oldukça büyüktür. Nadir hastalıklar genellikle genetik, kronik ve hayatı tehdit edici olabilir.


Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Baharla birlikte alerji mevsimi başlıyor"

Baharın pozitif enerjisinin çevremize ve ruh halimize olumlu yansımaları olsa da, beraberinde bazı alerjik sorunlar da getirdiğini vurgulayan Medical Park Karadeniz Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, uyarılarda bulundu.


Sağlık raporu açıklandı: Biden turp gibi

Son zamanlarda mental ve fiziksel sağlığı büyük tartışma konusu olan ABD Başkanı Joe Biden’ın yıllık muayenesi sonucunda doktorlar, 81 yaşındaki başkanın sağlıklı, aktif ve dinç bir erkek olduğu hükmüne vardı.


Cildinizi kış ağırlığından kaldırın! En hafif bakım rutini, bebek gibi hissedeceksiniz

Kış sonrası değişen mevsimle cildin yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bahar aylarına taze bir ciltle başlamak için 7 bakım önerisi...


24 yaşındaki genç kadın, "gülme gazı" kullanımı sonucu yaşamını yitirdi

T24 Dış Haberler İngiltere'de 24 yaşındaki Ellen Mercer, "ani ve beklenmedik bir kardiyo-solunum yetmezliği" geçirdikten sonra hastanede hayatını kaybetti. Sağlık görevlileri "nörolojik tehlike belirtileri" tespit etmiş ve yapılan testler sonucunda, gençlerin tercih ettiği parti uyuşturucusu nitröz oksidin ciddi dolaşım ve solunum sorunlarına yol a...


Araştırma: Musluk suyunu kaynatmak, mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabilir

Araştırmacılar, musluk suyunu kaynatmanın yaygın bulunan mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabileceğini tespit etti.


Uzmanı uyardı: Miyomlar, çocuk sahibi olmayı engelleyebilir

Kadınlar arasında en sık görülen tümörler arasında yer alan miyomların rahimdeki yerleşim yerine göre farklı sorunlara neden olabildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mert Yeşiladalı, “Miyomlar, rahim boşluğunun içinde, dışında ve rahim duvarında olmak üzere farklı yerlere yerleşebiliyor ve buna göre de sınıflara ayrılıyor. Miyomlar eğer rahim iç boşluğunda -endometrial kavite- bulunuyorsa veya buraya baskı yapıyorsa, gebeliğin oluşmasına engel olabilirler veya düşük yapabilirler. Bu nedenle gebelik arzusu bulunan kadınlarda rahim boşluğunu etkileyen miyomlar varsa bunların alınması doğru olacaktır” dedi.


Cilt lekeleri hastalık habercisi olabilir!

Cilt lekelerinin bazı hastalıkların sonucu olarak da ortaya çıkabileceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Babür Süer, “Cilt lekeleri, sivilce ya da diğer cilt yaralanmalarının sonucunda da meydana gelebiliyor. Fakat, bazı hastalıklar da bu durumun tetikleyicileri arasında yer alıyor. Örneğin, egzama veya sedef gibi hastalıklar, cildin tahriş olmasına yol açan problemler, bu listenin ilk sırasında konumlanıyor. Hamilelik gibi bazı hormonal...


Erken yaşlanma hastası kız kardeşler yaşama sıkı sıkı tutunuyor

8 milyonda 1 kişide görülen erken yaşlanma hastalığına yakalanan 5 ve 13 yaşındaki Zeynep ve İremsu kardeşler tedavisi olmayan hastalıklarına rağmen yaşam sevinçleriyle hayata sıkı sıkı sarılıyor.


Hafif seyreden kalp krizi nasıl anlaşılır?

“Sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve tıbbi tavsiyelere uymak, kalp krizi riskini azaltmada anahtar faktörlerdir. Bu önlemler, genel sağlığı iyileştirmenin yanı sıra, kalp krizi riskini önemli ölçüde düşürebilir.” diyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vefik Yazıcıoğlu, yıllık sağlık kontrollerinin, risk faktörlerinin belirlenmesinde ve yönetiminde kritik bir rol oynadığının altını çizerek kalp krizi riski hakkında...


Bel Omurilik Darlığı Uyarı İşaretleri: Dikkat Edilecekler

bu makale, alt omurgadaki açıklığın daralması olan lomber spinal darlığın nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini anlatmaktadır. yaşlılarda yaygın bir durum olan lomber spinal darlık, bacaklarda ağrı, uyuşma, zayıflık ve his kaybına yol açabilir. teşhis ve tedavi için bir sağlık hizmeti sağlayıcısına başvurmak önemlidir.


“Göz sulanması, görmeyi tehdit eden göz hastalıklarının habercisidir”

Göz sulanmasının tehlikeli olabileceğine değinen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tezer Nur Gücükoğlu, “Tehlikelidir çünkü pek çok görmeyi tehdit eden göz hastalıklarının habercisidir. Tedavide geç kalınmamalıdır. Göz sulanması konjonktivit, blefarit, şalazyon, arpacık, glokom, katararkt, üveit, doğuştan ve sonradan olma gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve bahar nezlesi habercisidir” dedi.