Püf Noktası

Trending:


Uzmanından sınav stresine karşı 8 öneri

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, gençlerin ve ailelerin bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmelerine destek olmak amacıyla sınav stresi konusunda 8 önemli önerilerde bulundu (Kaynak: HaberTürk)


Diş tedavisine giden kadın kâbusu yaşadı: Narkoz sonrası yoğun bakıma alındı

Sancaktepe’de özel bir diş kliniğine tedavi olmak için giden 60 yaşındaki vatandaş, asistan doktorun yanlış müdahalesi sonrasında yüzünde ve vücudunda şişlikler meydana geldi. Uzun süre diş kliniğinde bekletilen ve beraberinde durumu ağırlaşan yaşlı kadın, ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı, yoğun bakıma alındı. Diş kliniğinde yapılan müdahale sonrası enfeksiyonun vücuda yayıldığının belirlenmesiyle yaşlı kadın ameliyata alındı.


Bilim insanları, yaşlanmayı yavaşlatan "yaşam iksirini" keşfetti

ABD'deki Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar, sık sık tükettiğimiz bazı yiyeceklerde bulunan bir çeşit amino asidin, uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı olabileceğini ortaya koydu. Sputnik'te yer alan habere göre, araştırmacılar, sık sık tükettiğimiz bazı yiyeceklerde bulunan bir çeşit amino asidin uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı olabileceğini keşf...


Hububattaki sarı pas hastalığının önüne yağmurdan etkilenmeyen zirai ilaçlarla geçilebilir

Ülke genelinde bahar aylarında etkili olan yağmur nedeniyle, hububat tarımının yoğun yapıldığı bölgelerde görülen sarı pas hastalığının önüne, yağmurdan etkilenmeyecek zirai ilaçların kullanımıyla geçilebileceği bildirildi.


Uzmanından uyarı: Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

İdeal kilo aralığında olmak hem ruhsal hem de fiziksel olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayacağı gibi birçok kronik sağlık sorunundan da korunmanın en temel yoludur. Ancak bazı durumlarda bireyler ne kadar kilo vermeye çalışsa ve çeşitli diyetler yapsa da kilo veremediğnden şikayet edebilir. Bu durumun altında yatan nedenlere değinen İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Aktaş, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


Karaciğeri yağdan şişme noktasına getiriyor!

Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Yağlı Karaciğer Hastalığı (NASH) ile ilgili “Siroza ilerleyebilir, karaciğer kanserine yol açabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Şeker hastalığınız varsa NASH görülme sıklığı normal bir bireye göre NASH açısından 5 kat daha fazla risk taşıyor” dedi.


Spor yapmak lazım

Obeziteden uzak durmanın iki basit kuralı var: Birincisi, dengeli beslenip alınacak kaloriyi azaltmak. İkincisi ve daha da önemlisi ise hareketi arttırmak. Benim gözlemlerim sorunun ağırlıklı olarak hareket azlığından kaynaklandığını düşündürüyor


Koltuk altı terlemesine en kesin çözüm! Her gün 8 bardak içmek yetiyor

Koltuk altı terlemesi aşırı derecede rahatsız edici olabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde koltuk altınız aşırı derecede terler. Bu durum son derece doğal olsa da bazen istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Koltuk altı terlemesini önlemek istiyorsanız bunun için birkaç basit yol var. Günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişimler ile koltuk altı terlemesini önleyebilirsiniz.


Türkiye dünyada 4. sırada! Unutkanlıkla ortaya çıkıyor, 40 yaş sonrası için çok riskli

Yaşınızın ilerlemesiyle birlikte Alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz artıyor. Dünya genelinde tam 40 milyona yakın Alzheimer hastası olduğu biliniyor. Türkiye ise dünyada en fazla Alzheimer hastasına sahip 4. ülke. Bunamanın en sık nedenlerinden biri olan ve ileri derecede geri dönüşü olmayan Alzheimer hastalığını tetikleyen pek çok faktör bulunuyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Cevdet Bilge, Alzheimer hastalığına dikkat çekerek risk faktörlerini...


Cildiniz derin bir nefes alacak! Gözenekleri 30 saniyede açan yöntem

Karbon tozlu maske yapılışı çok basit. Yulaf ezmesiyle zenginleşen bu tarifte neler var? Karbon tozlu maskenin faydaları neler? İşte detaylar...


Güneş gözlüğünde marka değil, ultraviyole koruma ve sertifika önemli

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lütfi Seyrek, göz sağlığı açısından güneş gözlüğü kullanmanın öneminin büyük olduğunu kaydederek, güneş gözlüğü seçerken marka yerine UV 400 koruma ile TSE ya da CE sertifikalarının bulunmasına dikkat edilmesi ve mutlaka bir optikçiden alınması gerektiğini söyledi.


Şenol Kalyoncu Gebelikte egzersiz

Sevgili Hürriyet okurları... Gebelikte uterusun büyümesi ve vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak vücudun duruşu değişir.


Uzaya gidenlerde oluşan beyin hasarının iyileşmesi en az 3 yıl

Uzaya gidenlerde oluşan beyin hasarının iyileşmesi en az 3 yıl TIMEın haberine göre, Florida Üniversitesi Uygulamalı Fizyoloji ve Kinezyoloji Profesörü Rachel Seidler ve 10 bilim insanının yaptığı araştırmada, beyinde omurilik sıvısıyla dolu karıncık kısımlarının, uzayda çok zaman geçiren astronotlarda genişleyebildiği görüldü. Uzmanlar, astronotla...


Omega 3 yönünden en zengin bitkisel kaynak oymuş! Damarda yağ çözücü etkisi bırakıyor

Bağışıklığı güçlendirirken, kan şekerini dengeleyen keten tohumu kötü kolesterolü düşürüyor. Diyabet kontrolü sağlarken antioksidan ihtiyacını karşılıyor. Peki bu şifalı tohumun faydaları neler?


Kanser hastaları halay eşliğinde moral buluyor

Dicle Üniversitesi onkoloji-kemoterapi ünitesinde sağlık hizmetinden faydalanan hasta ve yakınlarına moral ve motivasyonlarını artırmak için doktorlar ve yakınları ile birlikte halay eşliğinde moral buluyor.


İklim değişikliği evdeki can dostları da etkiliyor

Veteriner Hekim Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, "İklim değişikliği hayvanlarımızı etkiliyor. Lütfen veteriner hekiminizin önerisi doğrultusunda, kesinlikle ara vermeden, doğru şekilde, doğru ürünle ve doğru uygulamayla onları parazitlerden koruyun." dedi.


Akdeniz tipi beslenme kanser riskini azaltabilir

Genç yaşta kolon kanserine yakalanan hastaların sayısı günden güne artıyor. Uzmanlar kolon kanserini önlemek için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Sağlıklı beslenme olarak, kırmızı et tüketiminin minimuma indirildiği, ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketiminin lifli gıdalarla zenginleştirildiği Akdeniz tipi beslenmeyi öneren uzmanlar bu sayede kolan kanseri riskinin azaltılabileceğini vurguluyor.


İyot yetersizliğini önlemede beslenmeye dikkat

İyotlu tuz kullanmanın iyot eksikliğinin önüne geçmede en önemli adım olduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Sena Pekşen, “Cam tuzluklar yerine ışık geçirmeyen tuzluklar tercih edilmelidir. İyot, bulunduğu ortamdan etkilenerek kayba uğradığından koyu renkli bir kapta, karanlık ve serin bir yerde saklanmalıdır. İyot eksikliği, tiroit bezinin normalden daha az hormon üretmesine neden olabilir ve bu da kilo artışı, yavaş...


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu açıkladı: Bunu yiyen 90 yaşını görüyor

Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu sağlıklı ve doğru beslenmedir. Sağlık tavsiyeleri ile sık sık gündeme gelen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, favori besinini açıkladı. Bunu yiyen 90 yaşını görüyor! Mucizevi besin ile tüm hastalıklardan korunun. İşte bağışıklık sistemini tavan yaptıran o besin...


Artık özgüvenleri daha yüksek

Türkiye Down Sendromu Derneği'nin hayata geçirdiği Bağımsız Yaşamı Destekleme Programı meyvelerini vermeye başladı. Çocukların artık kendilerine olan güvenlerinin arttığını söyleyen dernek genel sekreteri Fulya Ekmen, 'Birçok eğitim veriyoruz ama hepsinin özünde; 'Ben yetişkin bir bireyim. Kendi kararlarımı kendim veririm. Doğru kararı vermek için desteğe ihtiyacım olabilir. ama bu desteğin farkında olmalıyım ve talep etmeliyim.' bilincini...


Van’da “Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Kursu” başladı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, “Tütün Kontrolü ve Sigara Bırakma Kursu” eğitimleri başladı.


İçinde mucizeyi barındırıyor! Radyasyondan korunmak için tüketiyorlar!

Yabani iğdenin gençlik aşısı etkisi olduğu söyleniyor. İçerisinde tek omega 7 barındıran meyve olan yabani iğdeuzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Doğadaki tek Omega 7 kaynağı olma özelliği olan ve meyve olarak hemen hemen hiç tüketilmeyen yabani iğdenin, faydalarına dikkat çektik.


Uzmanlardan sıcak havalarda beslenme uyarısı! Mutlaka tüketmek gerekiyor...

Havaların giderek ısınmaya başladığı bu günlerde uzmanlar da sıcak havalara karşı uyarıda bulunuyor. Özellikle beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğinin altını çizen doktorlar, sıvı kaybına da vurgu yapıyor. Konu hakkında bilgilendirmede bulunan Diyetisyen Rozelin Aslan, yazın nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı...


Çocuklarda zeka gelişimi için Omega 3 şart

Omega 3 beyinde ve sinirsel iletilerde rol oynayan çok önemli bir bir yağ asididir. Dolayısıyla eksikliğinde zeka gelişimi veya kavrama yeteneğinde gerilik ortaya çıkmaktadır. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.


Zararlılarla mücadelede zirai ilaç yerine faydalı böcek uygulaması yaygınlaşıyor

Örtü altı tarımda lider kent Antalya'da, yaş sebze ve meyve yetiştiriciliğinde zararlı böceklerle mücadelede zirai ilaç yerine faydalı böcek uygulaması yaygınlaşıyor.


A , C ve B6 vitaminleri deposu! Vücudun kan değerlerini zirveye çıkarıyor

Yediğimiz meyve ve sebzeler sağlığımız için önemli etkiler yaratıyor. Ülkemizde sıklıkla tüketilmeyen bir gıda A ve C vitamini deposu olarak görülüyor. Bu gıdanın saymakla bitmeyen faydalarına rağmen değeri yeteri kadar bilinmiyor. Faydalarını öğrenenler markete koşuyor.


Çok önemli uyarı! Bunları tüketirken dikkat!

Çok önemli uyarı! Bunları tüketirken dikkat! Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aybeke, Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Çevre Gönüllüleri Derneğince Sarayiçinde düzenlenen programda, tıbbi aromatik bitkilerle ilgili sunum yaptı. Tıbbi aromatik bitkilerin ilaç sanayi ve kozmetik sektöründe h...


Doç. Dr. Ünal Turkay: "Tüm kadınların yaklaşık yarısı ömrü boyunca idrar kaçırma problemi yaşayacaktır"

Kadınlarda idrar kaçırma sorunuyla ilgili bilgilendirme bulunan Doç. Dr. Ünal Turkay, "Tüm kadınların yaklaşık yarısı ömrü boyunca idrar kaçırma problemi yaşayacaktır. İdrar kaçırma, yaşlanmayla beraber gelen doğal bir olay değildir. Birçok kadın idrar kaçırma şikayetinin belki de çözümü olmadığını düşündüğünden yardım almak yerine bu duruma katlanmayı tercih eder. Her yaş grubuna ve hasta özelliklerine göre idrar kaçırmasını tamamen giderecek...


1 gecede 30 yaş gençleştiren madde! Uyumadan önce sürmek gerekiyor

Cilde iyi gelen ve kırışıklıkları açan güzellik maddelerinin başında gliserin geliyor. 52 yaşındaki TikToker Simply Loretta yaşından daha fazla küçük görünmesinin sırrını açıkladı. Peki gliserinin faydaları neler?


Keratin takviyeleri saç derisi sağlığını olumlu yönde etkiler mi?

Saç derisi sağlığı çok önemlidir, özelikle kişinin genetiğinde saç kaybı varsa bazı durumlarda saç derisindeki sıkıntılar saç kayıplarını tetikleyebilir. Saç sağlığını bozan faktörler; saç derisinde oluşan kabuklanmalar, saç derisinin aşırı yağlanması, saç derisinde oluşan sivilceler ve saç derisinde oluşan mantar gibi mikroorganizmalar kişiyi hem kozmetik anlamda rahatsız eder hem de saçın performansını olumsuz etkiler.


Her gün kahvaltıda poğaça yerseniz ne olur?

Kahvaltıda tükettiğimiz yiyecekler hem genel sağlığımızı hem de gün içerisindeki direncimizi etkiliyor. Uzmanlar kahvaltı öğününü atlamamanın ve sağlıklı beslenmenin önemini her fırsatta vurguluyor. Ancak kahvaltılarda sıklıkla tüketilen bazı yiyecekler sağlık için tehlike oluşturuyor. İşte en çok tükettiğimiz hamur işlerinin zararları...


Tadına bayılıyoruz ama DNA'yı bozup kalp krizine neden oluyor!

Tükettiğimiz gıdalar üzerine yapılan araştırmalar daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok gıdanın oldukça riskli olabildiğini tespit ediyor. Son yapılan araştırmalarda sevilen birçok yiyeceğin içerisinde bulunan bir maddenin DNA'yı bozarak kanser, diyabet, kalp hastalığı gibi riskli hastalıklara zemin oluşturduğu belirtiliyor.


Kulak enfeksiyonlarına karşı 7 etkili önlem

Yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte deniz ve havuz sezonu açılırken enfeksiyonlar tatilleri zehir edebiliyor. Özellikle kulak sağlığı açısından bazı önlemlere dikkat etmek sorunların önüne geçebiliyor.


Bolca tüketiyorduk ama hücreleri alt üst ediyor

Her açıdan sağlığa faydalı milyonlarca besin vardır. Ancak bu besinlerden bazıları kesinlikle aynı anda tüketilmemeli. Alternatif tıp uzmanlarının özellikle uyarıda bulunduğu bu besinler aynı anda tüketildiğinde ölüme bile neden olabilir.


Uzmanı açıkladı: İçinde 24 farklı antioksidan var!

Baldan daha az kalorili akçaağaç şurubu daha yüksek mineral ve antioksidan konsantrasyonuna sahip. İçeriğinde 24 farklı antioksidan bulunduğunu belierten Prof. Dr. Vedat Göral, "Akçaağaç şurubu bala göre biraz daha sağlıklı bir seçim. Glisemik indeksi düşüktür, inflamatuar hastalıklarla savaşır, kanseri engelleyici özelliklere sahiptir, cilt sağlığını korur, hazım ve sindirim için faydalı" diyerek önemli bilgiler paylaştı.


Diş beyazlatmada "oksijenli su" tehlikesi

Aşırı çay, kahve ve özellikle de sigara kullanımı dişlerde sararmaya neden oluyor. Birçok kişi bu durumun önüne geçmek için oksijenli su ile kendi kendine tedavi uyguluyor. Peki oksijenli su kullanımı dişlerde ne gibi zararlara neden oluyor? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, Diş Hekimi Aylin Ayşe Adanur aktardı.


O kalıtsal hastalığın yüzde 75inden akraba evliliği sorumlu

O kalıtsal hastalığın yüzde 75inden akraba evliliği sorumlu Kalıtsal bir hastalık olan ve tedavi edilmediğinde zihinsel gelişim bozukluğuna yol açabilen fenilketonürinin (PKU) de aralarında bulunduğu metabolik hastalıkların yüzde 75inde anne baba arasındaki akraba evliliğinin etken olduğu uyarısı yapıldı. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Çocu...


Kınanın bu faydasını kimse bilmiyor! Artık bilimsel olarak kanıtlandı

Kına başta ağrı olmak üzere birçok tıbbi sorunun tedavisinde kullanılıyor. Yanma”, “elektrik çarpması”, “batma”, “iğnelenme” benzeri nöropatik ağrıları ciddi biçimde azaltıyor. Halk arasında bu tür ağrılarda deriye kına sürmek uygulamasının boş bir inanç olmadığı, bilimsel bir temeli olduğu anlaşıldı.


Tartakların temizlenmesini engelleyen hata! Dişlerinizi asla böyle fırçalamayın

Dişleri düzenli olarak fırçalamak gerekiyor. Ağız ve diş sağlığına önem verenler diş aralarını mikroplardan arındırmak için diş ipini de rutine ekliyorlar. İşte diş fırçalamanın püf noktaları...


Etten 25 kat fazla protein içeriyor!

En yüksek protein kaynağının kırmızı et olduğu düşünülüyor. Ancak kırmızı et dışında kalan birçok protein kaynağı alternatifleri bulunuyor. Et yemek istemeyenlerin bir numaralı tercihi olan bu yüksek protein kaynaklarının da oldukça faydaları oluyor. Etten daha fazla protein içeren bir gıdanın faydalarını duyanlar şaşırıyor.


Ömrü 20 yıl uzatıyor, sağlıklı yaşamın sırrı onda gizli!

Yıllardır süren bir araştırmanın sonucu olarak tereyağı ve süt ürünlerinin içinde bulunan C15:0 doymuş yağ türünün birçok hastalığa karşı vücudu koruduğu ispatlandı. Söz konusu besin günde bir kaşık tüketildiğinde vücudun direncini artıran ve hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip olduğu belirtildi.


Yükselen kolesterolün belirtisi parmaklarınızda! Bu hissi es geçmeyin

Yüksek kolesterol zamanla ortaya çıkarken, aynı zamanda sessiz ilerleyen, tehlikeli bir sağlık durumu. Damarlarda oluşan tıkanman sonucunda felç, kalp krizi gibi yaşamı tehdit eden bir komplikasyona zemin hazırlayabiliyor. Bu durumda "sessiz ilerleyen bu katile" karşı doğru semptomları izlemek hayat kurtarıcı olabilir. İşte parmaklarda ortaya çıkan yüksek kolesterol belirtisi...


A,E ve C vitaminini en yüksek besin oymuş!

Kuşburnu gül familyasından bir bitkidir. C vitamini bakımından çok zengin olan ve bağışıklığı güçlendiren kuşburnu diyabete iyi geliyor. Peki araştırmalara konu olan kuşburnunun faydaları neler?


Bir narsistle yaşadığınızın 10 kanıtı! Onlar insana dünyayı dar eder

Narsist bireylerle yaşıyor olabilirsiniz. Ama birçok kişi ne kendisinin ne de muhatabının narsist olduğunu anlayamayabilir. Peki 10 maddede bir narsistin özellikleri neler?


Tırnak diplerinizi kontrol edin! Organın bitme noktasına...

Vücudumuzda bir çok organımız bize sağlığımız hakkında haberler veriyor. Örneğin tırnak diplerindeki lunula olarak adlandırılan ay şeklindeki beyazlıklar..Lunulanın rengi ve görünürlüğü vücudunuz hakkında önemli bilgiler veriyor.


Covid-19 virüsünün beyin hücreleriyle birleşebildiği kanıtlandı

Covid-19 virüsünün beyin hücreleriyle birleşebildiği kanıtlandı Drug Target Reviewin haberine göre, Avusturalyada Queensland Üniversitesinden araştırmacılar, Covid-19 virüsünün beyindeki nöron ve glia hücrelerinin zarlarından füzyonla geçebildiğini kanıtladı. Yapılan deneylerde, laboratuvar ortamında elde edilen fare ve insan beyin kültürleri yeşil...


Vücuttaki nikotini söküp atan 5 besin! Sigara içenler haftada 3 kez bu besinleri tüketmeli

Sigara içmek akciğerlere ve solunum sistemine ciddi zararlar verir. Nikotin temizleyici besinler içerisinde bol miktarda vitamin bulunur. Peki hangi besinleri özellikle sigara tüketenler yiyip içmeli? İşte detaylar...


Falda Leylek Görmek Ne Demek? Kahve Falında Leylek Nasıl Yorumlanır?

Fal kültürü oldukça uzun zamandan beri var olan bir olgudur. Karşılaşılan simgelerin ya da şekillerin hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili anlattığı pek çok mesaj barındırır. Falda çıkan leylek ise, endişelerinizin, bir ilişkinin veya hayatınızdaki bir bölümün sonunu sembolize eder. Falda görülen leylek, hanenizde veya diğer aile bireyleri ile acilen çözülmesi gereken zor durumların ortasında kalacağınıza işaret eder. Bir nevi sorunların...


Araştırma: Sağlıksız beslenmek depresyonu tetikliyor

BMC Tıp Dergisi’nin yaptığı araştırmaya göre, uyku düzenindeki bozulmalar ve sağlıksız beslenme depresif ruh halini tetikliyor.


Tıkanan bağırsakları anında boşaltıyor

Özellikle çok sıvı yiyecek veya içecek tüketmediğimizde başımıza gelen sindirim problemleri, oldukça fazla can sıkıyor. Ancak hem faydalı hem de sindirim rahatsızlıklarınızı giderecek bazı besinler ile bu sorundan çok kısa sürede kurtulabilirsiniz.